НАСА показа запис от прелитането на „Нови хоризонти” край Плутон
НАСА показа запис от прелитането на „Нови хоризонти” край Плутон / снимка: Guliver/Getty Images

НАСА монтира видеозапис от прелитането на автоматичната междупланетна станция „Нови хоризонти” край планетата-джудже Плутон. Анимацията, получена от серия фотографии, е направена на 14 юли 2015 г. от инструмента LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) на разстояние 77 000 км от повърхността на планетата, съобщи на сайта си НАСА.

На записа е показан районът на планината Норгей, получила названието си в чест на непалеца Тенсинг Норгей. Заедно с Едмънд Хилъри стават първите хора, изкачили успешно Еверест. Космическият апарат „Нови хоризонти” е заснел и платото Спутник, наречен в чест на първия изкуствен спътник на Земята.

„Нови хоризонти“ засне високи ледени планини на Плутон

„Нови хоризонти” се доближи на минималното разстояние от 12 472 км от Плутон на 14 юли. Тринадесет часа по-късно предаденият от апарата сигнал достигна Земята. След това сондата започна да изпраща данни за планетата-джудже Плутон и нейната луна Харон. Смята се, че на космическия апарат „Нови хоризонти” ще са му необходими 16 месеца, за да предаде всичко, което е събрал по време на прелитането си покрай Плутон.

Сега „Нови хоризонти” продължава пътя си към Куйперовия пояс - огромна купчина отломки отвъд орбитата на Нептун.

Срещата на ХХI век: „Нови хоризонти" ще се доближи максимално до Плутон

Мисията „Нови хоризонти” започна на 19 януари 2006 г. По време на продължилото девет години и половина пътуване космическият апарат измина 4,8 млрд. км, като периодично изпадаше в спящ режим заради икономия на енергия. Същото пътешествие той би извършил, ако беше обиколил 120 000 пъти Земята.

На 15 януари „Нови хоризонти” започна да изследва Плутон, припомня АФП. Тогава апаратът се намираше на около 260 млн. км от планетата-джудже.

Източник: БТА