Астрономи в Швейцария откриха млад газов гигант, който все още е в ранен етап от формирането си, съобщи ЮПИ. Планетата е като захваната в акреционния диск на своята звезда.
Откритието е направено с помощта на телескопа VLT (Very Large Telescope) на Европейската южна обсерватория. Благодарение на него учените за пръв път имат възможност да наблюдават формиране на планета.
Газовият гигант орбитира около своята звезда, която е кръстена HD 100546 и се намира на разстояние 335 светлинни години от Земята. Астрономите са на мнение, че въпросната протопланета е сходна с Юпитер.
Тъй като тя се намира близо до външния край на акреционния диск на звездата си, е възможно да става въпрос за по-древна планета, която е била изхвърлена. Вероятността по-древна планета да има траектория, която напълно съответства на акреционния диск на звездата, обаче е съвсем малка, отбелязват астрономите.
"Все пак тази хипотеза не трябва изцяло да се изключва, макар да звучи по-неубедително в сравнение с твърдението, че наблюдаваме формиране на планета - заяви ръководителят на изследването Саша Канц от Федералния технологичен институт в Цюрих. - Това наблюдение разкрива какво се случва, когато се формира газов гигант."
Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal.
Източник: БТА