Правосъдният министър: Реформата нито е спряла, нито ще бъде замразена
Правосъдният министър: Реформата нито е спряла, нито ще бъде замразена / снимка: БГНЕС
Правосъдният министър: Реформата нито е спряла, нито ще бъде замразена
80792
Правосъдният министър: Реформата нито е спряла, нито ще бъде замразена
Министър Иванов: Дали тази година ще направим крачки към реформата, зависи от нас
  • Правосъдният министър: Реформата нито е спряла, нито ще бъде замразена
  • Министър Иванов: Дали тази година ще направим крачки към реформата, зависи от нас

Съдебната реформа не е спряла, нито ще бъде замразена до местните избори - това заяви в интервю за Дарик министърът на правосъдието Христо Иванов. Вчера във Варна той съобщи, че промените в Закона за съдебната власт ще бъдат внесени наесен в парламента, за да има повече време за обсъждането им.

„Пореден пример за медиен балон, през цялото време се подменят темите: ако бързаме - „много бързаме, прави се на тъмно"; ако изчакваме да има една добра, задълбочена дискусия - „замразяваме реформата и я слагаме на трупчета", каза министърът.

Изборът, пред който сме поставени в момента, е дали да внесем проектоизмененията в Закона за съдебната власт две седмици преди края на тази сесия само за да ги внесем сега, или да използваме времето на парламентарната ваканция, да поработим по тях, да има още малко дискусия и да ги внесем в началото на септември, когато парламентът се върне от ваканция и когато всъщност той ще има така или иначе възможност да работи по тях. Защото ние сега и да ги внесем в момента, парламентът пак ще работи по тях през септември", коментира той.

Министър Иванов увери, че реформата не е спряла. По думите му най-важното доказателство за това е, „че в момента в парламента ще гледаме промените в Конституцията, които са условие за изменение в Закона за съдебната власт".

До края на годината трябва да имаме промени в Конституцията, които залагат основите за промените в Закона за съдебната власт и след достатъчно изчерпателен дебат наистина да сме направили сериозна реорганизация в начина, по който се вземат управленските решения в съдебната власт, каза министърът. И допълни, че трябва да сме създаде нов, ефективен инструментариум за борба с корупционни прояви, какъвто в момента няма.

Ако успеем да направим това до края на тази година, ще сме се придвижили много далеч и много напред към целта да имаме една много по-отговорна и много по-ефективна съдебна власт, каза още Иванов. Той подчерта, че съдебната реформа няма да приключи дори и с тези действия. Неслучайно стратегията за съдебната власт е седемгодишна, не е стратегия за едно лято, изтъкна министърът.

Христо Иванов призна, че изразените вече становища, според които предлаганите промени в основния закон изискват Велико народно събрание, минират реалната дискусия за конституционните промени още на старта й. Тук не става въпрос за тълкувания и технически аргументи, а за политическо решение и отговорност, коментира още Христо Иванов по повод внесените в НС промени в Конституцията.

„Ясно е, че е въпрос на интерпретация дали ще се позовем на едно стриктно тълкуване на едно решение, произнесено през 2003 година под сянката впрочем на тогавашния главен прокурор, миниращо един друг опит за реформа, или ще се фокусираме върху това, което е необходимо да направим. Достатъчно авторитетни конституционалисти твърдят, че може да стане и от обикновено Народно събрание", каза министърът.

Според него изборът е политически. „И е въпрос на политическа отговорност, това не е въпрос на заравяне в някаква сложна техническа материя. Изборът е политически и трябва да си понесат отговорността българските политици. Пред тях има едно конкретно предложение. Общо взето дори неговите критици приемат, че то е необходимо, просто се опитват да отиграят топката по друг начин", каза още Иванов.

Мнозинството, което е необходимо, надхвърля управленската формула и в този смисъл „отговорността в случая наистина не е само на на управляващите, нито само на опозицията, тя е национална отговорност", каза той. По думите му, дали тази година ние ще направим крачки към реформата, която чакаме толкова много, "зависи от нас".

Дебатът не е прост, но трябва просто да разбераме, че съдебната реформа неизбежно ще бъде такава, коментира министърът.

„Подозирам, че колегите в прокуратурата не се чувстват много комфортно с позицията, която заемат, защото тя е просто „Не", а обществото очаква много сериозна реформа в прокуратурата и нейната работа", каза още правосъдният министър в ефира на Дарик. „Те за съжаление нямат собствени предложения за реформа, особено що се отнася до прокуратурата", добави той.

Законопроектът за промени в Закона за съдебната власт ще бъде обсъден сред максимално широк кръг от експерти и представители на съдебната власт, увери Христо Иванов по повод обвиненията на Асоциацията на прокурорите, че този проектозакон не е изработен на светло и не се знае кои са неговите автори.

Чуйте целия разговор с правосъдния министър Христо Иванов