Петима габровски призьори в 15-та Купа Буката-Одрински-Чанлиев-Мано
Петима габровски призьори в 15-та Купа Буката-Одрински-Чанлиев-Мано / sport-gabrovo.com

Петима габровски колоездачи намериха място сред призьорите в 15-то издание на традиционната надпревара за Купа „Буката-Одрински-Чанлиев-Мано“.

Състезанието събра над 100 колоездачи от клубовете в страната, разделени в осем възрастови групи - момчета, юноши младша възраст, юноши старша възраст, мъже и четири категории ветерани - до 40, до 50, до 60 и над 60 години.

Те въртяха педали по познатия 22 километров маршрут от площад „Възраждане“ до хижа „Еделвайс“ в курортен комплекс „Узана“. Само за момчетата финалът беше до база „Тота Венкова“.

Точно при най-малките първите две места бяха окупирани от габровски момчета. Най-бърз по узанския баир беше държавният шампион в часовника Преслав Балабанов, който се състезава за отбора на „Несебър“. След него финишира талантът на „Янтра-Исполин“ Гавраил Стефанов, а третото място зае Валентин Георгиев от „Драг“ (София).

Петима габровски призьори в 15-та Купа "Буката-Одрински-Чанлиев-Мано"

Габровска победа имаше и в групата Мастърс до 40 години. Постигна я Симеон Кирчев,състезаващ се за отбора на „Булвело“. Второ и трето място записаха Николай Цанев от Попово и Григор Тодоров от София.

В по-горната възрастова група, Мастърс до 50 години, президентът на „Янтра-Исполин“ Николай Коев зае третото място. Трети се класира и Веселин Рачев от КК“Георги Одрински-МТБ“ в групата на майсторите над 60 години.

Най-бърз в изкачването към „Узана“ беше победителят в Обиколката на България през 2007-ма година Евгени Балев. Колоездачът от Сливен спечели за пореден път габровската надпревара, като остави зад гърба си представителя на турския „Брисаспор“ Георги Георгиев и Борислав Иванов от София.

Много силно състезание направи Веселин Мичев от „Янтра-Исполин“. Любителят на колоездачния спорт, който работи в известен севлиевски завод, въртя наравно с професионалисти, състезаващи се в страната и чужбина и пресече четвърти финалната линия. Нещо повече, в първите две трети от състезанието Веско диктуваше темпото и беше начело на колоната.

Едва след база „Тота Венкова“ групата се разкъса. Мичев беше близо и до бронза, но след заслона „Дядо Георги“ изпусна Борислав Иванов и в крайна сметка финишира след него.

Четвърти се класира и друг габровски колоездач – Стойчо Стоев. Състезаващият се за КК“Несебър“ местен талант остана на крачка от тройката при юношите старша възраст. По-бързи от него бяха Михаил Михайлов (Хемус 1896, Троян), Николай Генов (Цар Симеон, Пловдив) и Станислав Киров (Печенеги, Пазарджик).

На победителите при момчетата, юношите и мъжете бяха връчени възпоменателни купи. Всички призьори в отделните възрастови групи получиха медали  и парични награди. Със специално отличие от Българската мастърс федерация беше удостоен победителят при ветераните над 60 години – Неделчо Петров от Сливен.