ПЕС иска индекс за европейска демокрация
ПЕС иска индекс за европейска демокрация / снимка: БГНЕС, архив

На конгреса на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в Будапеща бе приета резолюция „За толерантна, приобщаваща и демократична Европа”. В нея социалистите припомнят, че се навършват двайсет години от подписването на Шенгенското споразумение, което е основен елемент към „по-приобщаващо, свободно и отворено общество. То е знак, че подписалите го страни имат достатъчно голямо доверие помежду си, за да живеят без вътрешни граници”. Това се посочва в съобщение от пресцентъра на БСП.

Социалистите констатират, че ЕС е изправен пред сериозни предизвикателства спрямо спазването на върховенството на закона. „През последното десетилетие консервативните лидери системно потъпкваха върховенството на закона, нарушавайки правата и свободите, в това число Орбан в Унгария”, се отбелязва в
съобщението.

Според ПЕС освен политическия диалог, единственият начин за действие срещу такова поведение на консервативните държавни лидери е изпълнение на чл. 7 от Договора за ЕС, предвиждащ въвеждане на процедура за предупреждение и най-накрая лишаване от право на глас. До този момент, заради особената си тежест, тази клауза никога не е била използвана.

„Настояваме да се въведе Индекс на демокрацията в ЕС, функциониращ като система за ранно предупреждение, с който да се следи дали държавите членки съблюдават общите ценности на ЕС и дали се зачитат основните права”, посочват представителите на ПЕС.

Левите са категорични, че основните евроценности са атакувани от екстремистките движения, които насърчават нетолерантност и поляризират обществата. Освен това ефектът от кризата е засилил недоверието на европейците в политическите институции.

В резолюцията се отбелязва също, че Европа преживява спад на избирателната активност, особено на европейските избори.

На конгреса активистите се обединиха, че ще продължат да подкрепят изборните реформи, които разширяват възможностите за гласуване и опростяват системата, така че всички да са част от демократичния процес, както на национално, така и на европейско равнище. Те искат да анализират ползите от възможността да се гласува в по-ранна възраст. С това, поред тях, може да се увеличи достъпността до избирателните секции и да се мобилизират младите гласоподаватели.