Кметът на Община Велико Търново прие в първото й посещение извън столицата посланикът на Великобритания. Ема Хопкинс благодари за отличното партньорство между двете институции и предаде на Даниел Панов лични поздрави от бившият вече дипломат Джонатан Алън. Нейно Превъзходителство припомни конференцията за сигурност, британския ден на Коледа, работата с британската общност в общината, като изключително успешни и ефективни съвместни проекти на двете институции.
Тя изрази изключително приятните си впечатления от Велико Търново, от атмосферата и обаянието, от уникалният дух и романтика, които градът притежава и излъчва. Направеното за културата и културният туризъм е впечатляващо, сподели дипломатката. Даниел Панов потвърди успешната работа по инициатива на бившия вече посланик Джонатан Алън. Кметът припомни, че на територията на област Велико Търново се намира най-голямата британска общност в България. Над 600 души от тях живеят в общината. Провеждани са срещи с британски представители на бизнеса за проучване на възможността за инвестиции.
„С проектите за Хемус и Русе- Свиленград Велико Търново става още по-стратегическо място в центъра на България и инвестиционният интерес към града и общината се засилва. В Управителния съвет на НСОРБ, чиито член съм работим активно по процесите за реална децентрализация и затова в повече райони на страната да има повече ресурси за развитие“, каза Даниел Панов.
Ема Хопкинс сподели, че строителството на магистрали и пътища поражда много добри стратегически възможности за града и региона. Според нейната оценка много е направено за развитието на културният туризъм в града и региона. Тя посочи, че е разбрала от президентството колко успешно се развива този сектор от туризма във Велико Търново. На въпрос дали споделяме опита си с други градове в България и чужбина кметът Панов отговори: “Изложението „Културен туризъм Велико Търново“ е един сериозен международен форум, на който се извършва обмен на добри практики в областта на туризма. Опита на „Цареград Търнов“ е ползван от много градове в страната и чужбина. Винаги сме споделяли успешните си практики и опит в този бранш с побратимените си градове и с всеки, който е пожелал да се възползва от нашия опит.
Посланичката посочи, че посолството обмисля проект, който да насърчи активността на британските граждани в живота на местната общност. Тя е убедена, че съществуващият и утвърден отличен модел на взаимодействие във Велико Търново между общината и англичаните ще бъде много полезен в реализирането на тази идея. Кметът Даниел Панов припомни колко дейни са британците в старата столица, като двама от тях участваха много активно в екипа, който подготвяше кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата. Много от тях имат бизнес и идеи за бизнес проекти и инвестиции в града и региона.
Дипломатката изрази своето задоволство от факта, че кметът и общината подкрепят идеите и политиките за интеграция във връзка с Международният фестивал „Отворено сърце“. Градоначалникът заяви, че това традиционно е част от политиките, която провежда общината в различни направления- образование, здравеопазване, култура и изкуства“. Традиционно провежданото по време на лятната ваканция на учениците „Училище за занаяти“ за деца, дълбоко впечатли посланичката. „Много е важно традициите да се поддържат и да се предава на децата и на идните поколения“, бяха единодушни в края на срещата си Ема Хопкинс и Даниел Панов.