Джебчии си „купуват полицай за 2000 лв., охранa в мол - за 10 000
Джебчии си „купуват полицай за 2000 лв., охранa в мол - за 10 000 / снимка: Нова телевизия

Възможно ли е от джебчийство не само да се намира препитание, но и да се говори за покупка на джип и луксозни имоти? Колко лева трябва да изкарват джебчиите, за да си позволят да дават 2000 лв. на човек от полицията, за да се трие веществено доказателство или пък 10 000 лв. такса, за да не те закача охраната в мола?

„При нас в занаята постоянно се изкарват пари, няма спиране. Зависи, може и 1000 лв. да изкарваш, може и 500, може и 1 500 лв. Аз от 10 години съм само по моловете и си изкарвам хляба оттaм", споделя Евгения, дългогодишна джебчийка.

„В „добри" за тях дни могат да стигнат до десетки хиляди евро", казва пред Нова телевизия Георги Алексиев, управител на настоящата фирма на мол.

Евгения и Мария са по професия джебчийки. Едни от най-добрите в Игнатиево. В бизнеса са от малки. Наследили са занаята от техните близки и са се разминавали с леки присъди. Издържат семействата си само с парите, които изкарват от кражби. Обират туристи не само във Варна, но и в чужбина. Разказват, че в Турция има къде да се работи, но законите им са много опасни.

Живеят в луксозни къщи за стотици хиляди левове и карат също толкова луксозни автомобили. А държавата се прави, че не ги забелязва.

До скоро Евгения и Мария обирали на воля туристите в мола, в който охранители убиха човек. Плащали си и всички си затваряли очите. Управителят на новата охранителна фирма обаче им създавал проблем. Така всъщност екип на Нова стига до двете джебчийки.

Представят се за служители на мола, които ще съдействат новият шеф да стане благосклонен и да остави джебчийките да бачкат клиентите.

„Старата охранителна фирма, която е била в мола, може да е правила такива договорки, има такива слухове. С нас също са се опитвали да правят договорки, с наш служител. Предлагали са му пари, за да бъдат допускани на територията на гранд мола, но съответно са получили отказ. 10 000 на месец са му предложили", каза Георги Алексиев, шеф на настоящата охранителна фирма.

Джебчийките твърдят, че имали връзки и в полицията и ако запис от охранителните камери на мола попадне там, плащали на техен човек, за да ги отърве. Понякога сумите, които твърдят, че давали на полицията, надвишавали 500 лв. Мъжът на Евгения обяснява колко е неизгодно.

„Дават се много пари. В полицията много пари се дават - даваш на дознателя, даваш на шефа им, дознателят взима 2 000 лв., само за да махне един диск. Направо ни дерат кожите. Даваме си от джоба понякога", обяснява Васил, мъжът на Евгения.

На кого точно плащат в полицията, не пожелаха да кажат, но прокуратурата със сигурност може да разбере.

Гърците и израелците се оказват най-лесната плячка за Евгения и Мария, като често туристите биват обирани, дори докато са в тоалетната.

Мария започнала да краде още на 11-годишна възраст. Съвсем скоро занаята щяла да наследи и малката ѝ дъщеря. И докато Мария живее охолно с парите от джебчийство, е получавала социални помощи от държавата. На хартия Евгения също се води, че живее на прага на бедността. По документи работи на минимална работна заплата.

В малкия град до Варна Игнатиево бедна къща няма. Няма и човек без скъп автомобил. А проверката показа, че пред държавата много от тях са социално слаби като споменатите джебчийки.

Къде са полицията и данъчните? Как този град на богати социално слаби съществува необезпокоявано под носа на цялата държава?
След репортажа от НАП-Варна се зарекоха да започнат проверка по случая.

Източник: Novanews.bg