При много видове единственият принос на мъжките екземпляри към възпроизводството е семенната течност. Този факт отдавна озадачава биолозите, които се чудят защо безмилостният естествен подбор е допуснал те да оцелеят при това положение. Сега британски специалисти предлагат обяснение - мъжките екземпляри са необходими за процес, известен като полов подбор, който помага на видовете да се предпазват от заболявания и изчезване, съобщават Ройтерс и в. "Дейли телеграф", позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Доказано: Мъжете са от Марс, а жените от Венера
От еволюционна гледна точка е много по-смислено да съществува изцяло женска популация, размножаваща се безполово и произвеждаща голям брой дъщери, които на свой ред се възпроизвеждат, вместо синове, които не могат.
Учени от университета на Западна Англия обаче са установили, че половият подбор, при който мъжките екземпляри се съревновават, за да бъдат избрани от женските за възпроизводство, подобрява генетичния фонд и здравето на вида, и обяснява тяхната необходимост.
Учени: Мъжете наистина са по-глупави от жените
Липсата на подбор - когато няма секс и съответно не е необходимо съревнование за него, прави популациите по-слаби генетично и по-уязвими за изчезване.
"Съревнованието между мъжките екземпляри за възпроизводство е наистина важно, тъй като подобрява генетичното здраве на популациите. Това се постига чрез половия подбор, който действа като филтър за генетични мутации и помага на популациите да процъфтяват и да се опазят от изчезване в дългосрочен аспект", обяснява Мат Гейдж от изследователския екип.
Почти всички многоклетъчни организми се размножават чрез секс. Досега обаче учените не са били в състояние да предоставят задоволително обяснение за необходимостта от полово размножаване, тъй като то има и своите неблагоприятни аспекти. Например - само половината от потомството, дъщерите, на свой ред ще се сдобият с потомство.
За да предложат обяснение за важността на половия подбор, авторите на проучването са наблюдавали 10-годишната еволюция на вид брашнен бръмбар в контролирана лабораторна среда.
Единственото различие между популациите е бил интензитетът на половия подбор, вариращ между ожесточено съревнование между 90 мъжки за едва 10 женски, през популации с голямо числено превъзходство на женските до пълно отсъствие при моногамни двойки, при които женските нямат избор, а мъжките не трябва да се съревновават.
След седем години на възпроизводство и около 50 поколения, учените са установили, че популациите с интензивен полов подбор са по-здрави, издръжливи и неподатливи на близкородствено кръстосване. За сравнение - популациите със слаб полов подбор или липсата на такъв изчезнали след 10 поколения.
"Резултатите показват, че половият подбор е важен за здравето и устойчивостта на популацията, тъй като пречиства отрицателните и поддържа положителните й генни вариации", казва Мат Гейдж.
Източник: БТА