Не само слънцето е причинител на кожен рак, изменените условия на живот, озоновата дупка, замърсяването и инфрачервените лъчи от техниката също допринасят за появата на заболявания на нашата кожа. Това каза пред Дарик един от най-добрите дерматолози в България доц. Жана Казанджиева. В предаването „Най-добрите лекари” специалистът от Кожната клиника към Александровската болница изтъкна, че козметиката и консервантите, които тя съдържа, са достигнали плашещи размери.
„Няма да забравя по време на моите млади години, когато специализирах в Цюрих, бях в кабинета, в който се правеха прегледи за кожен рак. Дойде един строителен работник с първи и най-ранен стадий на меланом на гърба и каза, че неговият приятел, с когото заедно работили, му казал – „отиди веднага на кожен лекар, защото това нещо може да е опасно”. Тъй като това беше много отдавна, аз се възхитих на дерматологичната, медицинската култура на швейцарците. Един строителен работник е видял, че едно тъмно петно на гърба на негов колега е опасно. Моите колеги от Швейцария казаха – „разбира се, това е една кампания по радиото и телевизията и обучава хората”. И аз много се радвам, че за 10-а година и в България вече имаме това обучение и профилактика, в лицето на кампанията „Евромеланома,” посочи дерматологът.
Изменените условия на живот са в основата за развитие на редица заболявания, припомня доц. Казанджиева.
Не можем да кажем, че само слънцето е причина за появата на кожен рак, а по-скоро изменените условия на живот. Помислете си колко често сменяме географската ширина, всички ние, които пътуваме. Същевременно озоновата дупка, замърсяването, всичко това доведе до промяна на нашето поведение на слънце. Освен това науката все повече напредва, оказва се, че не само UV- лъчите, а и долният спектър на видимите светлина, инфрачервените лъчи също могат да увредят кожата. А какво да кажем за електронните устройства, пред които сме непрекъснато – компютрите, мобилните телефони. Тепърва предстои да се изяснява каква част от околната среда все повече вреди на нашето здраве, води до мутации в ДНК, до промяна на някои транскрипционни протеини и в крайна сметка води до фотоувреда на кожата и развитие на кожни тумори.
Алергиите към козметични средства достигнаха плашещи размери.
„Козметиката стана много разнообразна и тогава се появиха много и различни консерванти, парфюми, растителни екстракти и изведнъж алергиите към козметични средства достигнаха плашещи размери. И това е втората кампания, когато една седмица през ноември правим прегледи на хората с кожни алергии и алергии към козметични средства. Само преди 20 години беше невъзможно да се намажеш с крем, който съдържа екстракт от някаква китайска билка или южноамериканско растение. Днес това е ежедневие. Както сами си признават производителите на козметични фирми, те правят страхотни химични съставки и разработки в козметиката, но ако няма някаква магия, екзотично растение – потребителите не посягат към крема. Оттам ние се сдобихме с много нови алергени и неслучайно през 2014-а година ЕС въведе понятието „козметична безопасност”, което е на дневен ред и в България. Фирмите, които работят сериозно по изискванията на ЕК, са задължени всички алергени да бъдат изписани на етикета, така че ако пациентът се диагностицира, той лесно може да избегне тези козметични продукти,” информира специалистът.
Монети, бижута, сенки, мокри кърпички, шампоани, прахове за пране и пасти за зъби отключват алергии.
„От всички общо алергени на първо място в света е никелът, защото го има във всички монети, мобилни телефони, бижута. Алергията към никел е почти 20%. Има го и в козметиката – някои гримове, част от сенките, разбира се говорим за по-некачествена козметика, тъй като това са много малки частички и там се допуска в някоя козметика, която е ниско качествена. В този смисъл може да е козметичен алерген, но на първо място от тези алергени са консервантите в козметиката. Метилизотиазолинон, това е алерген, който се слага като консервант и е прекрасен, проблемът е, че той може да предизвика алергични реакции. Намираме го в мокрите кърпички, тези, които използваме и дори майките употребяват за по-бързо хигиенизиране на децата, намираме го и в шампоаните, прахове за пране. Вторият в българската класация е перувиански балсам, който е широко употребяван в козметиката, но го има и в кетчупа и колата. Но проблемът у нас, поради което перувианският балсам е с по-висока честота, според мен е кръстосаната алергична реакция с прополиса. Българите много обичаме прополис, има го в кремове, пасти за зъби, сапуни и оттам вероятно е по-високият процент на алергизиране точно към прополис и перувиански балсам,” посочи още медикът.
Защо, когато сменим един крем с друг, от другия също получаваме алергия?
„Изобщо в козметиката реакциите могат да бъдат разделени на две. Ако сложим едната половина, там са наистина специфични съставки за крема – растителни екстракти, аромати. От друга страна са неща, за които не мислим – консервантите, емулгаторите или просто класическите ароматизатори, които са сложени, за да мирише приятно кремът. Така че, много е трудно да разберем защо, когато сменим един крем с друг, от другия също получаваме алергия. Допълнително се усложни ситуацията с толкова модерните ши-лакове и гел-лакове, защото те съдържат акрилати, един много сериозен алерген. За да стане още по-сложно, обикновено алергиите от него не са по пръстите, а по шията или лицето, където най-често жените се докосват. Допълнително много ни усложни едно от големите удоволствия на живота – масажите и спа процедурите, защото се появиха масажни масла от чист вид, които сами по себе си са прекрасни за здравето, за доброто ни усещане, но едно масло съдържа по 100 различни алергена. Така че, ако сме алергични към нещо, ще се почустваме по-зле, отколкото по-добре и тялото ни ще има един хубав обрив като последица. Не казвам, че човек трябва да избягва всички тези удоволствия в живота, но когато имате чувствителна кожа, когато усещате, че след дадена козметична процедура или ползването на даден крем се появяват сърбящи обриви, чувство на дискомфорт, тогава просто трябва да се направи едно тестуване дали наистина имаме алергия към козметични средства или имаме една чувствителна кожа,” препоръчва доц. Жана Казанджиева.
Според дерматолога ние, българите, много се грижим за това къде ще живеем, каква къща или вила ще имаме, а всъщност забравяме, че живеем в 2 кв. метра и това е нашата кожа, за която най-много трябва да се грижим.
„По отношение на въпроса как се промени световната дерматология, на първо място една голяма част от болестите получиха нови начини на лечение. Започвам с псориазиса, защото там пробивът е най-голям. Появиха се биологичните средства. За доста алергични заболявания вече имаме в ръцете си оръжия за справяне в тях. В диагностиката започнахме много по-добре и повече да бъдем способни да разпознаваме кожните алергии и вирусите. Така че, по отношение на лечението, това е едната посока, в която имаме много. Втората е, че дерматологията престана да бъде кожния лекар, който е въоръжен с лупа. Освен дерматоскопите, с които ние много си помагаме за диагностиката, кожните лекари започнахме да се занимаваме с естетика. И изведнъж естетичната медицина стана една много важна част от нашата специалност, която обаче ни промени, защото не се отнася към пациенти, а към здрави хора ,които искат да изреждат по-добре. мое голямо удовлетворение е, методите на естетичната медицина като мезотепартията, лазерите започват да се използват за лечение на кожните заболявания. Мезотепаритя за лечение на различните видове падане на коса, лазерите за махане на някои съдови промени, които иначе бяха чисто дерматологичен проблем. Едно ново откритие, което е изключително важно, това са детски хемангиоми – червени петна, които се появяват в рамките на първия, втория месец от живота на бебето. Преди нашият съвет беше- „да почакаме, да видим какво ще стане”. Сега вече има метод, има лекарство, което може да се намери и което води до бързото им обратно развитие. Наистина е огромно удоволствие за всички дерматолози, защото вече можем да лекуваме и този кожен проблем,” казва още медикът.
„Що се касае до българската дерматология, ние сме изключително и широко отворени към света. Нашата дерматология в лицето на Българското дерматологично дружество е международен партньор на всяка една инициатива, ние сме известни, добре познати имена в чужбина, членове сме на Европейската академия по дерматология,” завършва един от най-добрите дерматолози в България.
Цялото интервю с доц. Жана Казанджиева можете да чуете в звуковия файл.