Финансовите лидери призоваха Гърция за споразумение с кредиторите
Финансовите лидери призоваха Гърция за споразумение с кредиторите / снимка: Guliver/Getty Images

Световните финансови лидери призоваха Гърция да постигне споразумение с международните си кредитори и да избегне един катастрофален фалит, който би разтърсил все още възстановяващата се от рецесията глобална икономика, предаде АП. Това стана на завършващите днес пролетни сесии на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ) във Вашингтон.

Евентуалното изпадане на Гърция в неплатежоспособност ще създаде в непосредствен план затруднения за нея и ще навреди на световната икономика, предупреди в реч пред МВФ министърът на финансите на САЩ Джейкъб Лу.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги призова Атина да положи много повече усилия, при това спешно. Отговорът на кризата е в ръцете на гръцкото правителство, подчерта Драги, цитиран от АФП. В същото време той увери, че еврозоната е по-добре екипирана в сравнение с 2010-2012 г., в случай че ситуацията се влоши.

Драги каза, че икономическото състояние на еврозоната се подобрява, след като ЕЦБ е започнала да купува държавни облигации, за да понижи лихвените проценти и да стимулира растежа, предаде още АП. Като отчете и благоприятния ефект от поевтиняването на петрола, Драги прогнозира постепенно ускоряване и разширяване на обхвата на икономическото възстановяване.

Гърция не бе единствената страна, която си навлече критики по време на пролетните сесии на МВФ и СБ.

Американският министър на финансите предупреди Южна Корея, Германия, Китай и Япония да положат повече усилия за повишаване на вътрешното потребителско търсене, а не да разчитат на износа за САЩ и други държави за икономически растеж.

Китай и Япония на свой ред се оплакаха, че САЩ все още не са приели законодателство за влизане в сила на промени в МВФ, които са блокирани вече пет години. Те предвиждат увеличаване на ресурсите на международната финансова институция за реагиране на кризи и увеличаване на тежестта на бързоразвиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия при гласуванията.

Министърът на финансите на САЩ е успокоил своите колеги, че правителството на президента демократ Барак Обама ще превъзмогне скоро възраженията на доминирания от републиканците Конгрес и законодателният орган ще одобри промените в устава на МВФ - последното необходимо условие за влизане на реформата в сила.

Международният валутен фонд отчита, че световният икономически растеж е на средно равнище и е неравномерно разпределен. Растежът се е засилил в развитите държави, но някои развиващи се страни са засегнати от по-ниските цени на суровините и отслабване на износа, се казва в проекта за заключителна декларация на пролетната сесия на МВФ, цитиран от Ройтерс.

В момент, когато Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ се готви да започне да повишава лихвите, страните членки на фонда призовават „нормализирането на (паричната) политика да бъде съпроводено от ефективна комуникация за промените, за да бъдат намалени рисковете от разпространяване на отрицателни ефекти”.

„Възможността за по-нисък потенциал за растеж се превръща в по-актуално предизвикателство в средносрочен план”, се предупреждава в текста.