Банките предлагат услугата виртуален ПИН при пазаруване в интернет
Банките предлагат услугата виртуален ПИН при пазаруване в интернет / ThinkStock/Getty Images

Използване на виртуален ПИН код при пазаруване в интернет, както и безконтактно плащане на малки суми са сред новите услуги, предлагани от банките при плащане с карти, стана ясно по време на форум, посветен на картовите плащания.

Допълнителна защита при пазаруване в интернет предоставя услугата виртуален ПИН, посочи Петър Петров, мениджър "Анализ на картовия риск" в една от големите търговски банки у нас.

Виртуалният ПИН клиентите могат да получат като регистрират своята Visa или MasterCard карта в услугата за активиране по време на плащане. Новата услуга се радва на голям интерес - до 90 процента от клиентите ни вече са се абонирали за виртуален ПИН, посочи Петров.

Клиентите получават покана да се регистрират за услугата Виртуален ПИН след покупка, направена на сигурен интернет сайт, който винаги може да бъде разпознат по специфичната иконка с катинар. Услугата е разработена с фокус върху сигурността и предлага двойна проверка на информацията. При извършване на покупка се извършва верификация на номера на картата, дата на валидност, както и се установява автентичността на картодържателя. Клиентите се идентифицират чрез отговор на два контролни въпроса, определени от банката.

Темпът на ръст на картовите разплащания както в търговски обекти, така и в интернет е двуцифрен на годишна база, коментира за БТА Петров.

Безконтактното плащане също е вид плащане, което тепърва предстои да се развива, коментира Петров. Смисълът на този вид карти е разплащането да става максимално бързо. Обикновено банките поставят лимит от 25 лв. за една транзакция, при която не се иска въвеждане на ПИН. За плащания на по-големи суми отново се използва технологията с прочитане на чипа от терминалното устройство и въвеждане на ПИН-код.

Достатъчно е клиентът да каже на търговеца, че ще плати безконтактно, след което да доближи и задържи картата до обозначеното за това място на разстояние 2-3 см, докато терминалът потвърди чрез звуков и светлинен сигнал извършването на плащането. ПИН-код се въвежда, ако терминалът го изиска, като на ПОС-терминали, които не поддържат безконтактна технология, плащането се извършва по стандартния начин - чрез прочитане на данните от чипа или от магнитната лента при поставяне на картата в четящото устройство, съобщиха от една от големите търговски банки, която от днес също започва да предлага подобен вид карти.

Към края на 2014 г. броят на картите в обръщение в националната система за картови разплащания БОРИКА е 4 282 307, сочат данните на дружеството. Към мрежата са свързани 3111 банкомата. Общият брой на транзакциите на банкомат е 70 617 165, а на ПОС 45 739 885, показват данните на компанията.

Източник: БТА