Компанията „Спейс Екс” с нов опит да съхрани ракетата си „Фалкон-9”
Компанията „Спейс Екс” с нов опит да съхрани ракетата си „Фалкон-9” / снимка: Guliver/Getty Images

Частната американска космическа компания „Спейс Екс” още веднъж ще се опита да съхрани първата степен на ракетата си „Фалкон-9” при изстрелването на товарния кораб „Дракон” към Международната космическа станция, съобщи ТАСС.

Стартът е предвиден за днес в 16.33 ч. местно време (23.33 ч. московско време) от Кейп Канаверал, щата Флорида. „Ние ще се опитаме да спуснем първата степен на дистанционно управляем плавателен съд по време на шестото изстрелване на кораба „Дракон” към МКС”, заяви официалният представител на компанията Фил Ларсън.

Опитът за запазването на първата степен ще бъде направен само при хубаво време, което предполага отсъствие на силно вълнение в Атлантическия океан край бреговете на Флорида. Вероятността за хубаво време днес е 60%, информират от НАСА.

При предишния старт през месец февруари бурята попречи да бъде изведена морската платформа на точно определеното място и използваната вече първа степен на ракетата падна във водата. Това беше вторият тест на новата технология, а първият се състоя през януари. Тогава кацането върху баржата се оказа твърде рязко и от удара ракетната част се взриви и разпадна на части.

По замисъла на конструкторите, с помощта на включването на спирачните двигатели, първата част на ракетата носител трябва плавно да се спусне с парашут във вертикално положение. Специална програма позволява да се разчете къде точно ще падне възвръщаемата част и къде да бъде изпратена морската платформа с размери на футболно игрище (90х50 м).

Товарният кораб „Дракон” трябва да достави на МКС около 2 тона товари, сред които и материали за научните експерименти. За пръв път на МКС ще се появи машина за кафе - ISSpresso. Тя е разработена специално от Италианската космическа агенция и производителите на кафе Lavazza. Скачването на „Дракон” с МКС е предвидено за 15 април.

„Дракон” трябва да полети обратно към Земята след месец и половина. Той ще достави на нашата планета резултати от научни експерименти и различно оборудване.

Източник: БТА