Хронология на събитията, довели до срутването на хотел Вероника
Хронология на събитията, довели до срутването на хотел Вероника / Dariknews.bg

Четирима души загинаха при инцидента със срутилия се в сряда хотел „Вероника“ в к.к. „Слънчев ден“. Позовавайки се на съществуващите документи и разкази на свидетели вестник "24 часа" публикува хронология на събитията преди фаталния инцидент.

Хотел “Вероника” е построен преди 47 години като част от почивния комплекс на ЦК на БКП по тогавашните изисквания. През 2014 г. в конструкцията на “Вероника” се появяват пукнатини и собственикът Георги Гергов решава да събори сградата и след укрепване на старите основи да я вдигне пак.

При укрепването трябва да се направят земетръсни шайби, които да отговарят на завишените изисквания, въведени с еврокодовете през 2015 г. Така се стига до проекта за ремонт, реконструкция, модернизация и основно обновяване. Експертиза показва, че конструкцията на хотела е слаба и трябва да се събори до кота 0, а основите да се укрепят. Три месеца по-късно, след няколко връщания на проекта поради забележки, община Варна издава разрешително за реконструкцията, която включва и събаряне на етажите, укрепване на основите и ново строителство.

Инвеститорът “Слънчев ден” АД наема строителната фирма “Планекс”. Поради липса на лиценз за изнасяне на строителни материали “Планекс” наемат подизпълнител за събарянето - “Бултранспорт груп”. Как и защо “Бултранспорт груп” наема “Дигинг”  не е ясно - според шефа на Инспекцията по труда има договор с фирмата, но той е без подписи и печат. Според адвоката на “Дигинг” Иван Кръстев договорът е само за наем на техника и тя не е подподизпълнител на обекта.

“24 часа” разполага с копие от протокол от 4 април 2015 г. с текст: “За безопасността на работниците до разрушаването на хотел “Вероника” и в обсега му отговорността носи инж. Георги Георгиев, собственик на фирма “Дигинг”. В същия протокол, изготвен от техническия ръководител на “Планекс” инж. Диян Георгиев, Юри Камбуров, отговорник “Механизация” на “Бултранспорт груп”, се подписва, че отговаря за отцепване на хотел “Вероника” до разрушаването му в радиус от 50 м. Така достъпът на хора при разрушаването е забранен и бутането на етажите трябва да стане с машини.

За целта на обекта е доставена специална техника - кран с ножица, който трябвало да започне да реже колоните от горе на долу. Сградата не може да бъде взривена заради свлачищни процеси в района. Във вторник  на 7 април  техническият ръководител на “Планекс” Диян Георгиев посещава обекта и установява, че там рушат хора. Той нарежда на Камбуров да спре работа. Настоява представителят на “Бултранспорт груп” да спре хората от “Дигинг” и събарянето да продължи само с техника - без хора.

В телефонен разговор Георги Георгиев протестира разпореждането - пречи му се да си свърши работата. “Не разрешавам да се събаря, докато на обекта има хора”, казва му Диян Георгиев. На 8 април той изпраща колегата си Валентин Тонев, координатор “Здравословни и безопасни условия на труд” на обекта. Той установява, че там е пълно с хора, и издава писмена забрана за достъп.

Въпреки това след края на официалното работно време Георги Георгиев започва демонтаж на колоните на първия етаж. “Йовко - бригадирът, ги изкара оттам. Юри също ги изкара на два пъти и каза: “Не вкарвай момчетата, опасно е.” Но Георгиев застана на върха и каза: “Няма страшно. Птичка да литне, ще ви изкарам веднага. Хотелът ще пада половин час, ще има време да бягате.” После със сина си докараха хилтита и ги накара да изкъртят бетона. След това донесоха резачи момчетата да режат железата - Тошко оксиженистът, племенникът ми Йосиф, брат ми Рашко.” Това разказва Стефан, който работел на обекта от 4 дни.

Схемата: Георги Георгиев се качва на хълма срещу хотела и гледа кога сградата ще започне да се накланя. Пред самия хотел е Борислав Асенов - чието тяло беше намерено веднага след срутването. Той трябвало да чуе предупреждението на инженера и да предаде на колегите си да бягат.

Вътре са 4-ма - режат арматурата на колоните, за да прекъснат връзката им с плочата, и после със сапани дърпат, докато колоната се изкриви и спре да бъде опора. Минути преди хотелът да рухне, единият от ромите - Рашко, излиза да смени кислородната бутилка и така се спасява. Борислав загива на стълбите на хотела. Главата му е премазана от плоча.

Веднага след трагедията Георги Георгиев напуска обекта. За последно е видян да се качва в колата заедно със сина си. Преди това натоварили хилтитата. През целия ден след инцидента той не вдигаше телефона си. Според информация от полицията, цитирана от кмета на Варна Иван Портних, той е намерен в близко село и предстои да бъде доведен за разпит. Окръжният прокурор на Варна Радослав Лазаров отрече информациите, че Георгиев е задържан.

В официално становище вчера фирма “Планекс” изказа дълбоки съболезнования на семействата на загиналите. “Трагедията си е трагедия. Не мога да поправя това, което се случи. Жалко за хората." Това е бил коментарът пред “24 часа” на бизнесмена Георги Гергов, собственик на комплекс “Слънчев ден” и на мажоритарния дял в пловдивския панаир. Той не е пожелал да отговори на никакви въпроси.