ИД публикува видеоклип от разрушения в древния иракски град Хатра
ИД публикува видеоклип от разрушения в древния иракски град Хатра / снимка: БГНЕС, архив

Радикалната групировка „Ислямска държава” пусна в интернет видеоклип, в който се показва как джихадисти разрушават антични произведения на изкуството в древния иракски град Хатра, за чието унищожаване съобщи преди месец ЮНЕСКО, предаде Франс прес.

Град Хатра е на 2000 години. Той се намира в Северен Ирак и е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. „Ислямска държава” ни изпрати да разрушим тези идоли, защото те са почитани вместо Господ”, обяснява един от двамата джихадисти в 7-минутния видеоклип, който не е обозначен с дата.

„Вероотстъпнически организации заявиха, че разрушаването на такива антични предмети е военно престъпление, затова ще ги разрушим”, добавя джихадистът.

На видеоклипа се вижда как екстремистите откъсват стенни скулптури, стрелят по тях с автомат и повреждат статуя с кирка. Показаните във видеоклипа предмети обаче са с метални пръти, което значи, че може да са реставрирани или са по-скорошни реплики, отбелязва АФП.

Освен Хатра ИД е разрушила и античния град Нимруд, също в Северен Ирак, където джихадистите нахлуха с булдозери. ЮНЕСКО остро осъди нападенията на джихадистите срещу иракското културно наследство.

„Трябва да се изправим срещу силите, които се стремят да разделят Ирак”, заяви организацията в Twitter след публикуването на видеоклипа за Хатра.

Източник: БТА