Учени превърнаха летящ бръмбар в био-дрон
Учени превърнаха летящ бръмбар в био-дрон / Thinkstock/Getty Images

Да се създаде дрон с размери на насекомо не е лесна задача. Не само защото аеродинамиката на полета с подвижни криле трудно може да се пресъздаде в подобни мащаби, но и защото е сложно да се създаде подходяща миниатюрна батерия. Следователно засега най-доброто решение за създаване на дрон насекомо е да се изхожда от самото насекомо.

Движенията му и разходът му на енергия са оптимизирани по време на еволюцията. Остава изследователите да поемат контрола над насекомото. Това са успели да постигнат учени от Технологичния университет Нанян в Сингапур и Калифорнийския университет в Бъркли, съобщи сп. "Сианс е авнир".

За целта учените поставили върху гърба на летящ бръмбар Mecynorrhina torquata електронна карта, която може да контролира полета му. Експериментът е извършен на два етапа. Учените първо поставили върху гърбовете на насекоми от вида електронни карти с тегло 1 - 1,5 грама.

Картите са съставени от предавател-приемател, който позволява да се обменят данни с компютър, и малка 3,9-волтова батерия, както и от 6 електрода, имплантирани в нервната система на насекомото. Поставени на различни места, електродите информирали учените за мускулите, които са замесени в полета на M. torquata.

Един мускул привлякъл вниманието им. Смятало се, че той е използван единствено за свиване на крилете след приключване на полета, но се оказало, че е активен и при промяната на посоката на движение. Учените използвали електродите, за да стимулират въпросния мускул. Така се потвърдила хипотезата им, че мускулите, замесени в свиването на крилете, играят също роля за управляване на полета.

Целта на учените е да бъде създаден управляван от разстояние дрон насекомо, който може да открие хора сред руините на срутена сграда и да проникне на места, които са недостъпни за спасителите и дроновете с по-големи размери.

Резултатите от изследването са публикувани в Current Biology.

Източник: БТА