В жилищата ни живеят хиляди неизвестни видове бактерии и насекоми
В жилищата ни живеят хиляди неизвестни видове бактерии и насекоми / Thinkstock/Getty Images

Изследване, извършено неотдавна в няколко къщи на американския щат Северна Каролина, е дало шокиращи резултати. Оказало се, че във всеки дом има средно по около 8000 различни видове бактерии и едноклетъчни организми, а също много насекоми и гъби, съобщи в. "Дейли мейл".

Американските учени от университета "Корнел" в Ню Йорк твърдят, че такова разнообразие на форми на живот не се среща дори в дивата природа. Според изчисленията им, ако бъдат събрани живите организми от всички домове, те ще заемат 0,5% от цялата свободна от лед суша на Земята, което е съпоставимо с площта на щата Тексас.

Досега живите организми, които се срещат по домовете и в затворени помещения, рядко са били обект на проучване, за разлика от гризачите и хлебарките. Когато при изследването на 40 дома в Северна Каролина за документирането на всички обитатели са били използвани геномни технологии, се оказало, че там се срещат повече от 8000 бактерии и протозои. Друго изследване в 50 къщи е установило, че в тях има над 750 вида членестоноги, включително паяци. В други 11 къщи е открито голямо разнообразие от гъби.

Според Лора Мартин от университета "Корнел", един от авторите на изследването, биологичното разнообразие на екосистемите, съществуващи в затворените помещения, може да е и по-голямо. Според нея животът в абиотична среда като хладилници, в кухнята, може да съществува успоредно с екосистемите в дивата природа. Мартин припомня, че според съвременната наука първите човешки жилища са от XVIII век пр. Хр., а днешните помещения са най-близки до пещерите.

Изследователите още не са намерили отговор на много въпроси, свързани с вътрешното развитие на откритите биосистеми. Например дали видовете в помещенията са се адаптирали към тази среда, или в тях са се развили нови видове.

Учените искат да сравнят данните от изследването си с тези на жилища в различни климатични зони, например в Аляска и в Тексас.

Подробности за откритието на учените са публикувани в мартенския брой на сп. Trends in Ecology and Evolution.

Източник: БТА