Генномодифицирани микроорганизми могат да сменят цветята като източник на аромати за парфюмите и дори да пресъздадат уханието на отдавна изчезнали растения, съобщи Ню сайънтист.
Биолози от бостънската компания Ginkgo BioWorks създадоха микробен парфюм от дрожди, модифицирани генетично, така че да миришат на рози. Целта е технологията да бъде въведена в производството на маркови парфюми, като ароматите да не отстъпват по качество на естествените етерични масла.
"Култивираната роза" е създадена съвместно от Ginkgo BioWorks и френската парфюмерийна фирма Robertet, която се гордее, че използва естествени съставки за ароматите, създадени за клиенти като "Клое" и "Ботега Венета". Всеки месец американците изпращат мостри на французите, които ги оценяват и дават препоръки.
Розовото масло е класически компонент на парфюмите. Цветовете за него се берат на ръка и се дестилират. Затова е много скъпо. От гледна точка на производителите на парфюми този подход не е надежден. Както качеството, така и цената на розите варират много през различните години, защото се влияят от фактори като природни бедствия, недостиг на работна ръка, болести или просто лоша реколта.
Производителите на парфюми използват и изкуствени заместители. Някои са много убедителни, но има специалисти, които настояват, че синтетиката не може да възпроизведат фините нюанси.
Култивирането на микроби за производство на аромати е не само много по-евтино от използването на естествени съставки, но и ще даде на производителите на парфюми по-добър контрол над уханието.
Ginkgo не е единствената компания, предусетила интереса на производителите към култивираните аромати. Калифорнийската Amyris работи с швейцарската Firmenich върху масло от пачули. Друга калифорнийска компания Allylix култивира масло от ветивер.
Екип на университета на Калифорния в Дейвис пък накара бактерията E. коли да произвежда аромат на банани и боровинки.
Източник: БТА