„Руски Хъбъл излиза на работа в Космоса след десет години
„Руски Хъбъл излиза на работа в Космоса след десет години / Thinkstock/Getty Images

"Руският Хъбъл" - руската космическа обсерватория "Милиметрон", се очаква да започне работа през 2025 година, съобщи ТАСС, цитирайки източници на конструкторската компания, която ще реализира проекта.

Пилотиран полет на нов руски космически кораб - през 2028-а

"Информационни спътникови системи" в Красноярска област е завършила първия от най-важните етапи при "раждането" на телескопа. Създадена е специална вакуумна камера за тестване на материалите, които ще станат част от конструкцията на "космическото око". Тя ще обезпечи не само вакуум, но и свръхниски температури - до минус 268,5 градуса по Целзий.

Специалистите уточниха, че работата при свръхниски температури е едно от условията, с които ще се сблъска изследователската мисия "Милиметрон". Дълбокото охлаждане на конструкцията е необходимо, за да се избегне изкривяването на радиосигналите от топлината работещата апаратура.

Роскосмос обяви планове за покоряване на Луната

Космическата обсерватория "Милиметрон" се реализира в рамките на Федералната космическа програма на Русия. Тя е предназначена за изследване на различни обекти от далечния космос.

Обсерваторията ще даде възможност за получаването на уникална информация за глобалната структура на Вселената, за строежа и еволюцията на галактиките, на техните ядра, за звездите и планетните системи.

Източник: БТА