1857 г. в Русия е издаден указ за създаване на първата железопътна мрежа. Още през 1837 г. е открита първата опитно-показна отсечка между Петербург и Москва. А към 1861 г. дължината на железопътните линии в Русия вече е около 1600 км.
Днес вече железопътните линии на Руската Федерация са с обща дължина от 87 157 км, на второ място в света след САЩ, като над 44 000 км от тях са електрифицирани, което поставя Русия на първо място в света. Държавната железопътна компания (Российские железные дороги) е една от най-големите в света с над 1,2 милиона служители, и е монополист в жп транспорта.
Най-известната железопътна линия в Русия е Транссибирската, която прекосява седем часови зони. Най-дългите жп-маршрути в света - Москва-Пхенян (10 267 км), Москва-Владивосток (9259 км), Киев-Владивосток (11 085 км). Чрез влакове Русия има връзки с Финландия, Естония, Литва, Латвия, Полша (през Калининград), Беларус, Украйна, Грузия, Азербайджан, Казахстан, Монголия и Северна Корея.
Има предложение за изграждане и на директна връзка и с Норвегия, през Финландия и Швеция. Обмисля се построяване на връзка между Русия и САЩ (Аляска) под Тихи океан.
1922 г. Мария Кюри става член на Френската академия на науките. Френската физичка и химичка от полски произход е пионер в областта на радиологията и първият носител на две Нобелови награди.
Тя е и единствената жена носителка на Нобелова награда в две различни области на науката - физика и химия. Любопитен факт е, че нейният съпруг Пиер Кюри, дъщеря й Ирен Жолио-Кюри и зет й Фредерик Жолио-Кюри са също носители на Нобелова награда.
Родена е във Варшава, но през 1891 г., на 24-годишна възраст, се премества в Париж, Франция, за да изучава химия и физика в Сорбоната, където по-късно става първата жена преподавател.
Там тя среща Пиер Кюри и се омъжва за него. Двамата заедно изследват радиоактивните вещества, по-точно урановата руда уранинит, която притежавала свойството да бъде по-радиоактивна от урана, съдържащ се в нея. До 1898 г. двамата вече имат логично обяснение: уранинитът съдържа минимално количество радиоактивен елемент, който е много по-радиоактивен от урана. От 1898 до 1902 г. двамата учени преработват 8 тона уранова руда и успяват да отделят само няколко грама от новия елемент радий (от латински radius - лъч, защото е много лъчист т.е. радиоактивен). По-късно така е открит и полоният, наречен на родината на Мария Склодовска - Полша.
След смъртта на съпруга си през 1906 г., Мария поема неговата катедра в университета в Париж. През 1910 г. тя успява да отдели чист метален радий, а не само негови съединения, каквито резултати са били постигнати по-рано. Тя определя атомното тегло на радия и мястото му в таблицата на химичните елементи. По този начин тя завършва 12-годишен цикъл на изследвания, който доказва, че радият действително е нов химичен елемент.
По време на Първата световна война заедно с дъщеря си Ирен, Мария Кюри организира около 220 подвижни и стационарни рентгенови лаборатории за преглед на ранени войници, от чиято помощ са се възползвали над 3 милиона пациенти. Тя организира и курсове за рентгенолози и техници на рентгенова апаратура.
Натрупаният опит обобщава в монографията „Радиология и война” през 1920 г.
През 1921 г. заедно с дъщеря си отива в САЩ, за да събере средства за нови изследвания на радия. Тя се връща отново там през 1929 г. Кюри става член на 85 научни дружества по целия свят и получава 20 почетни степени.
1992 г. е подписан Договорът от Маастрихт, който води до създаване на Европейския съюз. Подписан е между 12-те страни, членуващи в Европейската икономическа общност след отделни преговори за образуване на икономически и валутен и политически съюз.
Маастрихтският договор влиза в сила на 1 ноември 1993 г. Той води до създаването на Европейския съюз и еврото. Този договор е основата на т.нар. „структура на трите стълба”. Първият стълб обхваща съществуващите Общности и функционира чрез общите институции на основата на т.нар. „метод на Общността” - общото упражняване на националния суверенитет. Вторият стълб обхваща общата външна политика и политика на сигурност, а третият стълб - сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешния ред. Тези два стълба функционират чрез междуправителствено сътрудничество с участие на Комисията и консултиране на Парламента.
Договорът регламентира дейността на органите на Европейския съюз (Европейски парламент, Съвет на Европейския съюз, Европейска комисия, Съд на Европейските общности, Сметна палата на Европейския съюз и други) и определя минималните компетенции на Съюза в областта на културата, здравеопазването, защитата на потребителя, трансевропейски мрежи, индустриалната политика и други.
Този договор увеличи значително правомощията на Европейския парламент. Чрез въвеждането на процедурата на съвместно вземане на решения, Парламентът се превърна в равностоен партньор в законодателния процес. Той придоби и право на вето върху важните области от законодателството на Европейския съюз.
При създаването си Парламентът е просто място за дискусии под сянката на т.нар. „Върховен орган”. Тогавашното му наименование е Обща асамблея на Европейската общност за въглища и стомана, която е със съвещателни и надзорни правомощия. Названието „Европейски парламент” става официално през 1986 г. с подписването на Единния европейски акт, който освен това разширява и законодателните пълномощия на тази европейска институция.
До 1979 г. членовете на Парламента се определят от съответните национални парламенти измежду състава им. Първите преки избори за европейски депутати се провеждат през юни 1979 г. и оттогава се организират на всеки пет години.
1998 г. в Нагано, Япония, се откриват 18-те Зимни олимпийски игри. Това е втората зимна олимпиада в Япония след домакинството на Сапоро през 1972 г. Другите градове, кандидатирали се за домакинство, са Аоста, Хака, Йостершунд и Солт Лейк Сити.
Игрите в Нагано бележат рекорд по броя на участващите страни - в Япония пристигат състезатели на 72 държави (с 5 повече от игрите в Лилехамер). За пръв път участват Азербайджан, Кения, Македония, Уругвай и Венецуела.
За първи път в програмата на Игрите влизат кърлингъти сноубордът. Сноубордистът Рос Ребелиати печели златен медал, въпреки че веднага след състезанието е дисквалифициран заради употреба на марихуана. Дисквалификацията е отменена два дни по-късно.
Любопитен факт е, че в Нагано Международният олимпийски комитет позволява на професионалните хокеисти от Националната хокейна лига да участват, което прави турнира по хокей на лед едно от главните събития на Игрите. На финала Чехия побеждава Русия с 1:0. Забележително е, че чешкият вратар Доминик Хашек пуска само две шайби във вратата си за целия турнир - първата е вкарана от американците на 1/4 финала, а другата - от канадците на 1/2 финала.
Освен това за първи път е включен и хокей на лед за жени. На финала САЩ побеждава Канада с 3-1. Така женският хокеен отбор на САЩ завършва турнира без загуба, докато мъжкия печели само една победа срещу Беларус.
На игрите в Нагано България е представена от 17 състезатели, като Мария Димова се пуска в дебютиращия в бялото семейство сноуборд. Именно в Япония България постига най-големият си успех на Зимна олимпиада. Екатерина Дафовска печели златен медал в биатлона на 15 км, а Павлина Филипова е 4-а в същата дисциплина. Дафовска е единствената ни шампионка и едва втората медалистка след Иван Лебанов от игрите в Лейк Плесид през 1980 г.
2000 г. България и Румъния се договарят в Брюксел за изграждане на втори мост над Дунав при Видин и Калафат. Проектът е част от паневропейски транспортен коридор 4 и има ключово значение за цялата Югоизточна транспортна ос на Европа и на Трансевропейската транспортна мрежа с възможностите за комбиниран транспорт и за прехвърляне на определени обеми трафик от шосе на железница.
Още от 80-те в България започва обсъждането на идеята за по-пряка и бърза връзка на Видин и страната с Централна и Северна Европа чрез алтернативен път през Видин, която да замени действащата от десетилетия железопътна и (по-късно) автомобилна фериботна линия Видин - Калафат с комбиниран мост.
Плановете за строителството на втори мост над река Дунав в участъка между България и Румъния датират от края на 90-те, когато транспортните връзки между Централна Европа и Близкия Изток са затруднени от ембаргото и военните действия в Югославия.
Според договора мостът ще е с дължина 1971 м, като включва по две пътни ленти във всяка посока, единична електрифицирана железопътна линия и велосипедна алея. Работите по инфраструктурата включват изграждане на нова товарна железопътна гара и 7 км нова железопътна линия, реконструкция на съществуващата пътническа гара и строителство на четири пътни възела на две нива.
На 26 юли 2004 г. Министерския съвет одобрява финансирането на проекта. На 18 февруари 2005 г. министърът на финансите и координатор на помощта от ЕС Милен Велчев и Димитрис Куркулас, ръководител на делегацията на ЕК в България, подписват меморандум за финансиране строителството на Дунав мост 2 на стойност 225,8 млн. евро, от които 70 млн. евро са безвъзмездна помощ по програма ИСПА.
През септември 2005 г. е ратифициран финансов договор с Европейската инвестиционна банка за пусков срок декември 2009 г. На 24 януари 2007 г. Народното събрание ратифицира споразумението между България и Румъния за изграждане на нов мост над река Дунав.
В Румъния са планирани 8-километров път, 3 км магистрала и 3,5 км железопътни линии. Изграждането на път и жп линия в северната ни съседка са финансирани с 57 млн. евро от ЕС и 12 млн. евро от държавата им.
Строителството напредва значително през 2012 г. На 14 юни 2013 г. в присъствието на еврокомисаря Йоханес Хан мостът е открит официално, като от 15 юни 2013 г. е в редовна експлоатация.
6 минути
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета ...
9 минути
Британец призна, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект по поръчка на чуждо разузнаване
Британец призна днес, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект в Лондон, за ...
17 минути
Министър Кондева обяви кога новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, ...
21 минути
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават ...
22 минути
Непридружени деца мигранти продължават да пресичат границата на САЩ въпреки рисковете
Пътуването до САЩ е опасно и плашещо за всеки мигрант, но носи още по-големи рискове ...
ohnamama.bg
Синдром на средното дете - какво значи това?
Средните деца често са подценяваният член на семейството. Популярната култура ги представя, ...
40 минути
Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск
Украинската армия контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник ...
44 минути
Четирима войници на ООН бяха ранени при ракетен удар в Ливан
Четирима италиански военнослужещи са били леко ранени при удар по щаб на Временните ...
47 минути
Издирват мъж, взел забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
Криминалисти от пловдивското Четвърто районно управление издирват мъж, взел забравени ...
48 минути
Оставиха в ареста четиримата лихвари, задържани за изнудвания в София
Четирима души са задържани за участие в организирана престъпна група и изнудване след ...
54 минути
Кабул пред водна криза: Жителите се редят с часове на опашки
Жителите на Кабул са изправени пред сериозен недостиг на вода, често чакайки с часове ...
58 минути
Кметът на Шумен сезира прокуратурата заради водната криза
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села ...
1 час
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
1 час
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
1 час
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Заради забавяне в административните услуги по регистриране на автомобилите, се предлагат ...
1 час
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
1 час
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
1 час
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
1 час
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
1 час
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
1 час
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
2 часа
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
2 часа
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
2 часа
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
2 часа
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
2 часа
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
2 часа
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
2 часа
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
2 часа
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
2 часа
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
2 часа
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...
3 часа
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград.
Това съобщи говорителят ...
3 часа
Русия тайно увеличи доставките на петрол за Северна Корея с 1 милион барела за 2024 г.
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази ...
3 часа
Случаят с откритите цигари без бандерол в Пловдивско: Повдигнаха обвинения на шестима души
Повдигнаха обвинения на шестима души по случая с откритите цигари без бандерол в Пловдивско, ...
3 часа
Първи проекторешения от СОР29 – 250 млрд. долара годишно за развиващи се страни
Часове преди края на СОР29 председателството публикува първи проекторешения на конференцията, ...
3 часа
Главчев: На 12 декември ще се вземе финалното решение за влизането ни в Шенген
Еврокомисар Йохансон в края на пресконференцията за Шенген каза „аплодисменти за ...
3 часа
България: Заповедтта за ареста на Нетаняху не допринася за мирния процес в Близкия Изток
Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд от 21 ноември 2024 г. да издаде ...
3 часа
Радостин Василев: Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП
Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП. Днес отново нямаме избран ...
3 часа
Вандали надупчиха ледената пързалка в Русе, щетите са сериозни
Ледената пързалка в Русе започна да се топи, след като вандали я надупчиха с остър предмет ...
3 часа
Какви са оплакванията при Хроничната обструктивна белодробна болест
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се развива като възпалителна реакция ...
3 часа
Костадинов: Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“
Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“, това заяви в ...