Обама тръгва на война срещу бактериалната резистентност
Обама тръгва на война срещу бактериалната резистентност / снимка: БГНЕС, архив

Президентът на САЩ Барак Обама тръгва на война срещу бактериалната резистентност към антибиотици, като поиска удвояване на федералните средства за финансиране на научни
изследвания, съобщи АФП.

Бактериалната резистентност засяга два милиона души годишно в САЩ. 23 000 от тях умират. Пряката икономическа цена на проблема е поне 20 милиарда долара годишно, уточнява публикуван от Белия дом документ.

Повишаването на бюджетните средства до 1,2 милиарда долара през 2016 г. трябва да подобри употребата на антибиотици, както и оценката на рискове от бактериална резистентност, да засили санитарния контрол и да стимулира научните изследвания в
здравната и селскостопанската област.

По-голямата част от пакета - 650 милиона долара, е предназначена за Националните здравни институти и службата по авангардни биомедицински изследвания и развойна дейност BARDA, за да бъдат увеличени инвестициите в разработването на нови антибактериални средства и тестове за бърза диагностика. Финансирани от Националните здравни институти учени неотдавна успяха да разработят нов метод, с който извлякоха мощни антимикробни средства от микроорганизми в почвата, като теиксобактина. Това е първият нов антибиотик от повече от 25 години. Увеличаването на федералния бюджет ще позволи да бъдат стимулирани подобен тип иновации.

Бюджетните средства ще бъдат използвани също за засилване на контрола върху използването на антибиотици, за контрола на епидемии и случаи на микробна резистентност, като и за оценяването на нови антибиотици.

Белият дом е създал и работна група от министерствата на здравеопазването, отбраната и земеделието, която да представи на президента до февруари 2015 г. петгодишен работен план по този сериозен санитарен проблем. Създадена е и независима експертна група, която да определи начините за напредък в научните изследвания и санитарния контрол.

Според доклад на Световната здравна организация от април 2014 г съществува резистентност срещу много инфекциозни агенти, но най-вече срещу антибиотици за седем бактерии, причиняващи тежки заболявания като септицемията, диарии, пневмонии, инфекции на пикочните пътища и гонореята. СЗО подготвя план за действие на световно ниво срещу бактериалната резистентност, който трябва да представи на Световната здравна асамблея през 2015 г.

Според изводите, направени неотдавна от експертна комисия към британското правителство, резистентността към антибиотици може да предизвика 10 милиона смъртни случая годишно в света до 2050 г.

Източник: БТА