ОИЦ-Русе приема гости от чужбина по проект „Гмурни се в небето“
ОИЦ-Русе приема гости от чужбина по проект „Гмурни се в небето“ / снимка:ОИЦ Русе

В Областния информационен център днес гостуват участници в четвъртата среща на учители и ученици по проекта Dive in the sky (“Гмурни се в небето“). Сред гостите има ученици от втори до дванадесети клас от Австрия, Португалия, Литва и Турция, те са гости на колегите си по проекта от ОУ „Васил Априлов“. Училището е техен домакин от 26 до 31 януари 2015 г.

Проектът Dive in the sky  има за цел да повиши интереса на учениците към астрономията и да ги мотивира да наблюдават, изследват и описват астрономическите обекти и явления.

Експертът Марина Билчева запозна гостите с работата на ОИЦ-Русе, с приоритетите на България, които ще се финансират с европейски пари през новия програмен период. Тя им разказа и за астрономическите постижения на България и специално за интереса и успехите на русенските ученици в областта на космическото познание. Темата беше интересна за гостите, тъй като техният проект „Гмурни се в небето“ има за цел да повиши интереса им към астрономията и по-задълбочено да ги запознае  с космическите обекти и явления. Той се финансира по програма „Коменски“ и дава възможност на учениците и преподавателите от партньорските училища  да обменят опит в представянето и овладяването на тази материя.

В Русе например те ще посетят обсерваторията на покрива на училище „Алеко Константинов“, с чиято интересна история ги запозна експертът на ОИЦ-Русе.  Те ще посетят и урок по астрономия в Математическата гимназия, а освен това ще се запознаят с авторите на софтуер за наблюдение на звездите.

Посещението в русенското училище ОУ „Васил Априлов“  е четвъртата визита по проекта, последната ще бъде в Турция. Оказва се, че както у нас, така и в чужбина, в учебните програми астрономията е слабо застъпена, но пък децата проявяват голям интерес, когато се запознаят с информацията  на достъпен език и когато тя е представена по интерактивен начин, коментира координаторът на проекта Радка Данчовска. Тя беше категорична, че след приключване на проекта ще продължи да разкрива   тайните на космоса на своите ученици.  А координаторът на проекта Никола Бенин съобщи,  че изнесените уроци по проекта ще бъдат събрани в учебно помагало. Освен това русенското училище има намерения да кандидатства с нов проект по програма „Еразъм+“.

Една от интересните инициативи на участниците по проекта e Light pollution (замърсяване на светлината). Международната асоциация „Тъмно небе“ определя като негативно влиянието на изкуствената светлина, тъй като създава отблясък на небето, което пречи да се наблюдават небесните светила. според учените яркото изкуствено осветление влияе негативно на хората и животните. Птиците например, които мигрират през нощта, могат да бъдат привлечени от ярко осветени сгради и да се блъснат в тях. Замърсяването на светлина пречи на астрономите да наблюдават космическите обекти и явления.

 

По този повод на среща с кмета на Русе Пламен Стоилов участниците в проекта ще му връчат отворено писмо, за да стане техен съмишленик. В него те изразяват увереност, че с помощта му  Общинският съвет ще приеме нормативи за разумно потребление на външно осветление и Русе ще бъде първият град в България, който ще се включи в инициативите на Международната асоциация „Тъмно небе“.