Професионални ловци болни от туларемия
Професионални ловци болни от туларемия / Dariknews.bg,архив

Професионални ловци от Раднево и Симеоновоград са лекувани в инфекциозната клиника в Стара Загора от туларемия. Мъжете са на 56 и 51 години и са участвали в обработката на диви зайци.

Случаите на болестта са потвърдени от Националната референтна лаборатория в София. Още един пациент със съмнения за заболяването е бил на лечение за периода 6 до 14 януари. РЗИ Стара Загора прави епидемиологични проучвания за установяване на източника, информирани са ловните дружини за заболяването и предпазните мерки

Туларемията е остро инфекциозно заболяване. Причинява се от бактерии, които са с висока устойчивост (в почва - повече от 4 месеца, в замразено месо - 93 дни, солено месо - 30 дни, мляко - 104 дни, хляб - 14 дни, в ларвите и нимфите на кърлежи - до 8 месеца). Пряката слънчева светлина ги убива за 20 минути, температура 60°С - за 5 минути, дезинфектанти - за няколко минути.

Основен източник на заразата в природата са предимно гризачи, най често зайци и мишки, хищници и птици. От природните огнища заразата се предава на домашните животни и на гризачи, обитаващи жилищата (най-често по трансмисивен път).

Болният човек, независимо от формата и тежестта на заболяването не служи като източник на инфекция за околните хора.

Човек може да се зарази по няколко начина: през наранена кожа и лигавици, при одраскване или порязване и замърсяване с кръв от болно животно, напр. при дране и обработка на месото на дивеча, чрез вода и храна, замърсени с отделянията на болни животни, чрез ухапване от кърлежи или по-рядко от комари и други кръвосмучещи насекоми.

Предпазни мерки към населението: да не се консумира месо на умрели диви зайци; да не се допускат плъхове в помещения до хранителни продукти и питейна вода; да се прави оглед на тялото за кърлежи след пребиваване на открито и наблюдение на местата на евентуално ухапване; да се избягва пиене на вода от непроверени водоизточници; обилно измиване на плодовете и зеленчуците предназначени за консумация в суров вид; да се използват лични предпазни средства при обработка на кожи или при пряк контакт с диви или домашни животни и замърсени от тях повърхности.