От незапомнени времена милиони хора по света отбелязват Коледа. Корените на този обичай се губят в дълбоката древност. Всяка страна има своя специфична традиция, наред с която в наши дни се утвърждават и все повече общи символи на празника.
В южната ни съседка Гърция почитат свети Никола като закрилник на моряците. Легендите го описват като побелял старец, носещ мокри дрехи, от чиято брада капе морска пияна. Неговият образ е прототип на модерния Дядо Коледа.
В Германия коледната подготовка започва още в нощта преди 6 декември. Децата оставят обувките си пред вратата, а на сутринта послушните ги намират пълни с лакомства, а по-палавите със съчки вместо сладки. Германците вярват, че Христос праща своите ангели да обикалят Земята в цялата нощ, за това традицията повелява децата да се обличат в бяло и да обикалят къщите за здраве и късмет.
Празненствата в Италия започват 8 дни пред Коледа, но големите подаръци се раздават на 6-ти януари. Тогава с метлата си долита милата, но грозновата магьосница Бефана, която раздава подаръците. На непослушните деца се полага само по парченце въглен, но захарен.
В Холандия традицията свързват със Свети Николаус, който акостира на холандските брегове още през ноември. През лятото той има испански адрес и резиденция, в която води записки кои деца слушат и кои не. А наближи ли Коледа и стъпи ли на сушата, той се качва на бял кон и язди из града за радост на малки и големи.
В навечерието на Коледа във Финландия има по-необичайна традиция. Всички от семейството отиват на сауна, за да седнат чисти на масата. Празничната вечеря започва, когато изгрее първата звезда в небето.
В много френски домове на Рождество Христово поставят макети на ясли, които напомнят раждането на Христос. Характерен елемент на празника е шоколадовият сладкиш във формата на дънер, но празничното меню се различава в различните части на страната.
Вместо с шейни на снега, австралийците по-скоро празнуват Коледа с бански на плажа. Температурите при тях рядко падат под 30 градуса по това време от годината. Дядо Коледа в Австралия задължително идва със сърф.
За разлика от Австралия Канада е една от редките страни, където задължително ще отпразнувате Коледа в бяло - с много сняг и… елени. Малки групи, преоблечени хора ходят по домовете, дрънчейки със звънци. Наричат ги „маскирани коледари”.
Коледният период в Дания започва, когато палав елф на име Нисе реши да се позабавлява. Датчаните вярват, че той живее по таваните на стари фермерски къщи, а любимото му занимание е да погажда номера. Угощението на Бъдни вечер започва с оризов пудинг, в който е скрит „вълшебен бадем”. Традицията изненадващо наподобява нашата пита с паричка.
Според преданията чешкият Дядо Коледа се спуска от небето по златно въже, следван от един ангел и един дявол. Младите момичета в Чехия гадаят бъдещето си, като на 4 декември поставят черешова клонка във вода. Ако тя цъфне до Коледа, следващата година ще срещнат съпруга си.
В Англия вярват в традиционния вариант на Дядо Коледа, облечен с дълга червена или зелена роба. Докато всички спят той обикаля домовете и оставя подаръци в празни чорапи, закачени около огнището.
Около месец преди празника в Ливан завиват семена от леща, боб или жито в памук, напоен с вода. Поливат ги всеки ден, за да може до Коледа семената да покълнат, а стръковете се използват за украса на макети на яслата, в която се ражда Исус.
Руската трапеза за празника се състои от 12 ястия, всяко едно от които символизира един от светите апостоли. Освен Дядо Мраз и неговата внучка Снежанка, друга фигура навестява руските домове - Бабушка. Подобно на италианската Бефана тя отказала да последва Витлеемската звезда, когато Христос се родил и до днес се скита да търси яслите. Бабушка се отбива във всеки дом, където има деца, мислейки, че там е Божият син.
Испанската Коледа се нарича Навидад. След вечерята на Бъдни вечер испанците излизат на улицата да наблюдават танцьори на специфичен танц, наречен хота. Хората в Испания почитат кравите, защото според преданието, когато Исус се родил кравата в обора топлила бебето с дъха си в мразовитата нощ.
В Швеция преди зазоряване най-малкото момиче в семейството облича бяла рокля с червен колан. На главата си слага венец с горящи свещи. Подобни шествия със свещи се организират в църквите по време на празничната служба. По Коледа в Швеция козелът е много почитано животно, защото именно той раздава в кош подаръците. На Бъдни вечер някой от семейството се маскира като Коледен гном, който уж излиза от мазетата и плевните и раздава подаръци.
Източник: БГНЕС
8 часа
В САЩ повдигнаха обвинения срещу бившия кубински президент Раул Кастро
В САЩ повдигнаха обвинения срещу бившия кубински президент Раул Кастро, съобщи днес ...
8 часа
Първи случай на фитоплазмоза по лозите в България, предприемат мерки
Първият в България случай на сериозното заболяване по лозовите масиви фитоплазмоза ...
8 часа
Ограничават възможността за създаване на временни комисии в парламента
Временните комисии да се избират от Народното събрание по предложение на председателя ...
8 часа
Почина легендата на художествената гимнастика Златка Бончева
На 89-годишна възраст почина легендарната треньорка по художествена гимнастика Златка ...
9 часа
Променя се движението по участък от Софийския околовръстен път
На 20 и 21 май през нощта за частични ремонти на пътната настилка временно ще се променя ...
Ценни съвети и родителство без табута: „Ох, на мама!“ събра на едно място вълнението на семействата и опита на експертите
Два дни, изпълнени с емоции, ценни съвети и десетки споделени истории – така премина тазгодишното ...
9 часа
Организация на движението в София за 24 май: Ето всички промени
Организация на движението за тържествено шествие по повод Деня на българската азбука, ...
9 часа
Рапърът Уиз Калифа е обявен за издирване от румънската полиция
Американският рапър Уиз Калифа е обявен за издирване от румънската полиция, след като ...
9 часа
Любомир Монов е назначен за заместник-министър на отбраната
Със заповед на министър-председателя Румен Радев на длъжността заместник-министър ...
11 часа
Архимандрит Никанор защити Bangaranga: Готова ли е църквата ни да се откаже от парите на „сатанистите“
Полемиката около текста на песента, която донесе историческа победа на България на ...
11 часа
Велосипедист почина, блъснат от камион в Свищов
Велосипедистът в Свищов, който беше блъснат от товарен автомобил, е починал, казаха ...
11 часа
Сигнал за незаконна сеч в Смолянско е изпратил в прокуратурата бившият министър на земеделието
Сигнал за незаконна сеч на територията на община Смолян е получен в Окръжна прокуратура.
Това ...
11 часа
Вижте ключа с верните отговори на матурата по БЕЛ
Министерството на образованието и науката публикува верните отговори на матурата ...
11 часа
След общественото напрежение: Въвеждат засилени мерки за ред и сигурност в Габрово
Въвеждат засилени мерки за ред и сигурност в Габрово след общественото напрежение ...
11 часа
КЕВР ще направи извънредна проверка на „Топлофикация Перник“
По разпореждане на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ...
12 часа
Си Дзинпин към Тръмп: Путин може да съжалява за войната в Украйна
По време на разговорите си миналата седмица с президента Доналд Тръмп в Пекин китайският ...
12 часа
Иззеха тонове контрабандни черен дроб и овча мас в Свиленград
Иззеха тонове животински продукти без документи за произход в Свиленград, съобщиха ...
12 часа
Отново пренасрочиха за друга дата делото за отстраняване от длъжност на кмета на Лом
За втори път Районният съд в Лом пренасрочва за друга дата делото за разглеждане искането ...
12 часа
СДВР задържа сериен крадец на мотоциклети в София
Служители на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) задържаха извършител ...
12 часа
Илин Димитров: Наследството е тежко, няма да толерираме липса на експертност
Няма да толерираме липса на експертност. Наследството е тежко. Това заяви министърът ...
12 часа
Reuters: Тайно обучени в Китай руски военнослужещи воюват в Украйна
В края на миналата година китайските въоръжени сили са обучили тайно около 200 руски ...
12 часа
България подкрепи стратегическото партньорство между ЕС и Мексико
Правителството прие решение за одобряване на проекта на Споразумение за стратегическо ...
12 часа
Кабинетът реши: изплащането на пенсии няма да се бави заради почивни дни
Изплащането на пенсиите ще бъде ускорено и няма да се допуска забавяне, когато датата ...
12 часа
Държавните предприятия внасят 100% от печалбата си в бюджета до края на месеца
Министерският съвет прие Разпореждане за установяване и внасяне в полза на държавата ...
12 часа
Определен е председател на Националния съвет за хората с увреждания
С решение на Министерския съвет за председател на Националния съвет за хората с увреждания ...
12 часа
Правителството назначи Иво Христов за председател на Централната комисия за противообществените прояви
Министерският съвет прие решение за определяне на председател на Централната комисия ...
12 часа
NOVA стартира лятната си програмна схема с огромна преднина
Веднага след забележителния финал на формата „Като две капки вода“, който отбеляза ...
12 часа
Вицепремиерът Гълъб Донев ще оглави Съвет за административната реформа
С Решение на Министерския съвет заместник министър-председателят и министър на финансите Гълъб ...
12 часа
Синдикатът на административните служители се обяви против идеята за 10% съкращаване на разходите
Синдикатът на административните служители (САС) към Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ ...
13 часа
КЕВР определи компенсации за ток за битовите клиенти за април 2026 г.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определи компенсациите за месец април ...
13 часа
Творческият директор на детската „Евровизия”: Сигурен съм, че България ще се справи невероятно
Как изглежда организацията на най-голямото музикално телевизионно събитие – „Евровизия”? ...
13 часа
Георги Янев е новият заместник областен управител на Кърджали
Новият заместник областен управител на Кърджали е Георги Янев. Той бе представен официално ...
13 часа
Пейчо Пейчев е новият заместник областен управител на Силистра
Пейчо Пейчев е новият заместник областен управител на Силистра, е назначен на поста ...
13 часа
Гръцките власти заловиха 12 мигранти, натъпкани в лека кола, край река Марица
Гръцките власти заловиха предполагаем трафикант и 12 мигранти, натъпкани в лека кола, ...
13 часа
Заловиха мъж за многократни кражби на дарения от църква в Перник
Задържаха 53-годишен мъж за многократни кражби на дарения от църквата „Света Петка“ ...
13 часа
Адмирал Ефтимов на ключови военни срещи в ЕС и НАТО
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в заседанията на Военните ...
13 часа
Верижна катастрофа на бул. „Цариградско шосе“ (ВИДЕО)
Верижна катастрофа с три автомобила на бул. "Цариградско шосе" в София.
Инцидентът ...
14 часа
Арестуваха мъж за жесток побой над майката на детето му в София
Софийска районна прокуратура обвини 29-годишен мъж, нанесъл телесна повреда на жена ...
14 часа
На първо четене: Парламентът прие и трите законопроекта за промени в НПК
Парламентът прие на първо четене и трите законопроекта за изменение и допълнение на ...
14 часа
Спипаха голямо количество негодно пилешко месо при спецакция в Плевен
Спипаха голямо количество негодно пилешко месо при спецакция в Плевен, съобщиха от ...
14 часа
Парламентът одобри присъединяването ни към Европейския механизъм за стабилност
Парламентът прие на първо гласуване законопроект за ратифициране на договора за присъединяването ...