Новото назначение на Слави Бинев размъти културните среди
Новото назначение на Слави Бинев размъти културните среди / снимка: БГНЕС, архив

Режисьорите Явор Гърдев и Виктор Божинов и продуцентите Любомир Нейков и Мартин Захариев влязоха в остър спор по въпроса как политиката се съотнася към културата днес. Повод за дикусията, която инициира БНТ, стана изборът на Слави Бинев за председател на комисията по култура и медии в Народното събрание.

Решението за новия пост на Бинев в парламента предизвика остри реакции още в петък, веднага след като стана ясно разпределението по комисии в НС>

Младежкият театър излезе с отворено писмо, в което изразиха острото си несъгласие с това назначение. Взаимоотношенията между политиката, културата и медиите изграждат гръбнака на нашето общество и са от първостепенна важност за всички нас ето защо поканихме за дискусия някои от основните лица, които движат процесите в културата и медиите.

Според Явор Гърдев има един основен проблем по отношение на културата и той се състои в това, че тя не се счита за системна част, а за някакъв странен придатък, който може да бъде бонифициран ако остане такава възможност. Режисьорът смята, че има системна грешка в държавническото мислене за културата, защото от много години насам културата е извадена на едни „странични релси”, които са облагодетелствани в отделни кампанийни ситуации.

Виктор Божинов каза, че според него на културата се гледа като на нещо ненужно. Последните години основните разговори за култура за на тема пари, което е неправилно, смята той. Хората в този сектор са интерпретирани като едни хора, които надничат зад ъгъла и искат пари, обясни режисьорът.

Любомир Нейков разказа, че в Обсерватория на културата е изчислено, че 9.3% към бюджета на държавата идват от култура, а парите отпускани за култура са много по-малко. Той се съгласи с другите гости в студиото, че проблемът са „замита”.

За годините на прехода няма нито едно правителство, което обозначи културата като национален приоритет, каза Мартин Захариев. Духовността е само декларативна мярка в предизборните програми на всички явили се на политическия пейзаж в последните 25 години и след това се превръща в една задънена улица, смята той.