Проект възпитава млади хора в съпричастие към засегнатите от деменция
Проект възпитава млади хора в съпричастие към засегнатите от деменция / archive.dariknews

 

Мира Йоткова - председател на Асоциация "Младежка инициатива за гражданско общество" и Ирена Илиева - председател на Гражданското сдружение "Алцхаймер България" представиха пред журналисти в пресклуба на БТА в Плевен проект, свързан с едно ново разбиране за деменцията, която заплашва да се превърне в новата епидемия на 21-ви век.

 

 

 

Мира Йоткова обясни, че проектът е в отговор на няколко неща, свързани с контактите на младите с техните възрастни близки като цели да даде увереност на младите и да им помогне да бъдат еволюирани и подготвени за работа с хората, засегнати от деменцията. Целта е също, те да бъдат обучени и да станат гласът на своите баба и дядо.

 

 

Проектът е създаден на базата на изследване на чуждестранния опит в страни като Дания, Германия, където е създаден специален уебсайт за тийнейджъри, Съединените щати. На тази тема има написана книга в Шотландия „Историята на деменцията". В нея се разглежда историята на семейство с три деца с болен баща, който е на 48 години. Авторите търсят отговор на влиянието на болестта на отношенията между членовете на семейството.

В Шотландия има Ръководство за тийнейджъри, както и наръчник за деца от 8 до 12 години.

 

Във връзка с проекта в България ще се проведат срещи в Плевен и София и в момента предстои да се определят училищата, където ще се осъществят срещите.

Успоредно с това ще бъде издадена книга с работно заглавие „Когато паметта си отива", както и 30 минутен филм, за който всеки млад участник в проекта ще може направи малък клип със свой дядо или баба.

Ще се направи и фейсбук профил и накрая ще се изготви аналитичен доклад, представящ резултатите.

 

Като ефект от работата по проекта се очаква да се увеличи информираността у младите защото възрастта на появата на деменцията все повече пада.

 

Идеята на проекта е да се създаде чувство на увереност и съпричастност към проблема у младите както и да се снижи проблема с агресията която понякога се провокира в отношенията между страдащия и близките.

Целевите групи са от 14 г нагоре, до завършване на средния гимназиален клас.

В срещите участие ще вземат 120 младежи от Плевен и София с дементен близък човек. Те ще бъдат избрани от три училища в Плевен и областта и три в София.