Учени получиха гориво с помощта на бактерии Е. коли
Учени получиха гориво с помощта на бактерии Е. коли / снимка: sxc.hu

Британски и финландски учени получиха пропан, като използваха бактерия, характерна за човешките черва. Те твърдят, че разработката им може да доведе до промишлено производство на екологично гориво, предаде Ройтерс.

"Макар и полученото количество засега да е малко, горивото е готово веднага да бъде използвано в двигател" - каза Патрик Джоунс от лондонския Имперски колеж.

Разработката засега е на ранен етап, но след пет до 10 години ще е възможно индустриално производство. Постижението на екипа е доказателство, че концепцията за производство на гориво от обновяеми суровини е валидна.

Пропанът е чисто гориво заради ниското съдържание на въглерод. За него съществува и разработен пазар.

Основното предизвикателство за учените е да разработят евтин процес за получаването му. Сега биодизел може да се прозвежда от водорасли, но събирането и обработването им е скъпо. Учените от Имперския колеж в Лондон и от университета в Турку, Финландия, са използвали Е. коли, за да прекъснат биологичния процес, който превръща мастните киселини в клетъчни мембрани. След това с ензими са насочили мастните киселини по различен биологичен път и бактериите са произвели готов за използване пропан, а не клетъчни мембрани. Процесът обаче още не е ефикасен търговски и учените ще насочат усилията си да постигнат това.

Източник: БТА