Учени от Харвардския медицински институт изясниха защо с напредване на възрастта, хората все по-трудно заспиват - губим онези клетки в мозъка, които "изключват" мислите ни, пише в. "Дейли мейл".
Споменатите неврони бавно намаляват и това създава проблеми със съня. Същият процес се наблюдава и при пациентите с болестта на Алцхаймер, които по правило трудно заспиват. Екипът на проф. Клифорд Сейпър успял да идентифицира групата нервни клетки, които блокират съзнателните мисли и ни помагат да се унесем в сън. Специалистите са на мнение, че количеството на тези инхибитори-неврони постепенно намалява с възрастта.
"Когато достигнат 70-годишна възраст хората обикновено спят в денонощието с 1 час по-малко от 20-годишните, констатира проф. Сейпър. Загубата на тези неврони с остаряването или при настъпването на болестта на Алцхаймер са една от главните причини за нарушенията на съня!"
Специалистите са на мнение, че техните открития ще помогнат при разработката на нови методи за справянето с безсънието при възрастните хора. Загубата на сън и неговото фрагментиране е свързано с редица здравни проблеми, сред които фигурират когнитивната дисфункция, повишеното кръвно налягане и тенденцията към развиване на диабет от втори тип.
При лабораторни опити екипът на проф. Сейпър идентифицирал група неврони, наречени вентролатерални преоптични ядра, които задействат механизма на заспиването при опитни мишки. При по-нататъшни изследвания учените открили, че идентични процеси в регулирането на съня настъпват и при хората.
Източник: БТА