Летните топлинни вълни и поройни валежи са зачестили в северното полукълбо през този век. Вероятната причина е, че климатичните крайности "зациклят" със седмици на едно и също място в затоплящия се свят, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от германско проучване.
Авторите му от Института за изследване на климатичното влияние в Потсдам обясняват, че смущения в струйното течение - въздушни течения на голяма височина в атмосферата, и студения въздух от топенето на арктическия лед водят до все по-честото "зацикляне" на климатичните системи.
Настоящото проучване е посветено само на летните климатични крайности, отбелязват авторите му.
"Климатичните крайности през лятото - като топлинните вълни в САЩ и зачестилите горски пожари, достигнаха безпрецедентни нива през последните 10 години", пишат авторите на проучването.
Сред климатичните крайности, белязали изминалото десетилетие, са също топлинната вълна в Русия през 2010 г. и наводненията в Пакистан, топлинната вълна в Европа през 2003 г., и поройните дъждове, предизвикали преливане на реките Елба и Дунав през 2002 г.
Разбирането дали тези крайности са естествени или са свързани с предизвиканите от човека промени в климата е от голямо значение за борбата срещу глобалното затопляне.
Източник: БТА