В правителството служебният премиер лично ще отговаря за изборите
В правителството служебният премиер лично ще отговаря за изборите / снимка: Sofia Photo Agency, архив, Юлиана Николова

Министър-председателят в служебното правителство Георги Близнашки ще поеме координацията от страна на централната администрация на изборния процес в подкрепа на дейността на Централната избирателна комисия. Това обяви премиерът в интервю за БНТ, което бе излъчено след централните новини на обществената телевизия. От пресслужбата на кабинета по-рано през деня изпратиха до медиите основните акценти от интервюто.

Нормално провеждане на изборите - основна цел

Според премиера за нормалното произвеждане на изборите е необходима добра координация на администрацията и на връзките с гражданското общество. Надявам се, че няма да допуснем никакви изненади, каза Близнашки.

„Съвсем естествено е нашето правителство да си постави по-амбициозни цели и задачи, защото ние, най-напред, трябва да стабилизираме страната, преди да сме в състояние да произведем едни нормални избори. В този смисъл не мисля, че нещата са преобърнати наопаки и ние имаме ясното съзнание, че изборите са основната ни задача, но заедно с това не можем да оставим нещата на самотек, тъй като се натрупаха множество кризисни явления от различни сфери на обществения живот", уточни той.

Той определи като добро предложението Красимира Медарова да заеме длъжността министър по изборните въпроси в служебното правителство.

„Предложението за Красимира Медарова не беше лошо предложение. Тя е един чудесен професионалист, който, освен че е магистрат, и има опит в произвеждането на избори. Понастоящем имаме една засилена чувствителност на гражданското общество към управляващите, към различните представители на властта. От тази гледна точка ние предпочетохме да откликнем на обществените критики. Доколко състоятелни или не - това вече е друг въпрос, но преценихме, че при създалата се обстановка най-добре е да се отиде към друго решение. Има доста работа да се отхвърли не само с подготовката и произвеждане а сегашните избори, но и с оглед усъвършенстване на нашето законодателство. Знаете, че имаме намерение да се въведе, евентуално, електронно гласуване, поне за българите зад граница като начало и т.н.", коментира служебният премиер.

Служебният премиер лично поема отговорността за изборите

Все пак при създалата се ситуация се прецени, че е по-добре да не се създава подобна длъжност и в крайна сметка прецених, че е най-добре лично аз да поема отговорността за изборите и без това те са основна задача на правителството, допълни още проф. Близнашки.

„В този смисъл аз ще поема ръководството и координацията на дейността на държавната администрация в помощ на Централната избирателна комисия, разбира се, защото тя е водещият фактор", каза той.

На хоризонта е една голяма реформа на изборното законодателство, коментира служебният министър-председател.

„Аз самият имам ангажимент по произвеждането на референдум по тези въпроси и ние не сме се отказали. Нека припомня, че основните параметри бяха свързани с въвеждането на мажоритарен елемент, въвеждането на задължително гласуване, електронен вот, най-вече за българите зад граница, така че всичко това можеше да стане при добра воля. От тази гледна точка ще се опитаме да заобиколим подводните камъни, както се казва. Има редица неща, които предизвикаха недоразумения при последните избори, има и съдебна практика по тези въпроси. Най-важното е друго - да се създаде една нормална обстановка. Затова искам предварително да кажа, че служебното правителство не участва в изборите, не е страна в изборите. Ние ще създадем нормалните условия за да могат политическите партии да водят политическата борба по между си", допълни проф. Близнашки.

Никакви "Костинбродски афери" няма да допуснем, категоричен бе служебният премиер.

„Разбира се, ще направим всичко възможно да минимизираме всички онези традиционни нарушения, които са свързани с изборния процес в нашата страна - купуването на гласове. Не мисля, че можем да го пресечем веднъж и завинаги, но ще положим огромни усилия да минимизираме това явление и, разбира се, ще вземем мерки да не допуснем опорочаване на народния вот. Тоест, казано иначе, на разбираем език, никакви "костинбродски афери" няма да допуснем. Надявам се, че всички си дават сметка, че този път трябва да имаме един легитимен резултат от изборите, който да се приема от всички и да не се оспорва от никого", уточни той.

За протеста - преди и след

По повод протестите проф. Близнашки заяви, че те в някаква степен са постигнали своята цел, като са оказали влияние върху хода на политическия живот в България.

„Протестът в България, който продължи повече от година, е един бунт на гражданското общество срещу диктата на олигархията в нашата страна. И веднага искам да кажа, че този процес не беше партийно оцветен. И това е едно от големите му достойнства. В този смисъл протестът постигна своята цел. Това беше целта да се възстанови общественият морал, за да заживеем според общоприетите ценности - национални, европейски традиционни ценности. Нашата цел беше постигната от тази гледна точка - протестът наистина оказа голямо влияние върху хода на политическия живот в България. По-важното е да се разбере от тук нататък, че управляващите трябва да се съобразяват с критиките на гражданското общество", допълни служебният премиер.

На въпрос на БНТ как като политик с лява биография работи в един кабинет с предимно десни експерти, проф. Близнашки заяви, че не гледа на това правителство като политически оцветено.

„Действително, аз идвам от левия политически сектор, но моите министри са хора с различни ценности и убеждения. Но това са млади хора, имат добро образование, носят със себе си изключителна експертиза, така че намираме много лесно общ език. Още повече, че ние имаме една заявка, която прозвуча в онези приоритети и задачи, които постави пред нас Президентът на републиката. Аз не мисля, че те могат да бъдат характеризирани като леви или десни. Мисля, че става дума за едно общонационално усилие в днешната ситуация, която действително поражда доста тревоги в нашето общество", каза още той.

В петък президентът Росен Плевнелиев назначи за служебен министър за организацията на изборния процес Красимира Медарова. Срещу това назначение веднага се обявиха от „Протестна мрежа" и от Реформаторския блок.

Два дни по-късно Медарова се отказа от поста си, именно заради публичния отзвук от нейното назначаване. По думите й това би могло да донесе негативи на служебното правителство и да хвърли съмнение върху честността на изборите през октомври.

Според служебния премиер проф. Георги Близнашки кандидатурата на Красимира Медарова сама по себе си не е била лоша.

Източник: БНТ