Най-древната кръчма у нас е край Търговище. Това обяви днес проф. Николай Овчаров, който ръководи разкопките край древния град Мисионис.
Археологът бе поканен на редовната сесия на местния Общински съвет, за да разкаже докъде са стигнали разкопките, а повод за това бяха гласуваните 30 000 лева за археологическите разкопки.
Заедно с местния археолог Ангел Конаклиев, проф. Овчаров показа остатъци от много чаши, концентрирани в една сграда, за която учените предполагат, че е била местната кръчма.
Освен това археолозите показаха още десетки монети, накити и предмети от кост.
Наличието на стъкло говори и за богатството на Мисионис. Ангел Конаклиев обясни, че градът винаги е бил в „ореола" на царската власт, в непосредственото управление на държавния глава. За това говорят редицата археологически артефакти, намерени там.
Освен това местоположението на Мисионис е твърде близо до столиците Плиска, Преслав и Търновград. Доказателство за богатите хора, живеещи в него, е наличието на първата търговска кантора на Русия, остатъците от търговска борса, многото монети, намерени от археолозите.
Както е известно, през 14 в. средновековният Мисионис оказва силна съпротива на османските нашественици, заради което той е опожарен. След това хората се преместват да живеят в равнината и неслучайно градът започва да носи турското име Ески Джумая, което в превод означава "стар, древен, петъчен пазар".