Роскосмос е загубил контрола над научноизследователския спътник "Фотон-М", който бе изстрелян от космодрума Байконур на 19 юли. Космическият апарат е излязъл от строя през първия ден на полета, съобщиха руските информационни агенции и в. "Известия".
"Ние поучаваме телеметрични данни от "Фотон", но не можем да изпращаме команди на спътника от Земята, тоест връзката е само еднопосочна. Специалистите сега се опитват да я възстановят, за да могат командите от Земята да достигат до спътника" - съобщиха за ИТАР-ТАСС от Центъра за управление на полетите /ЦУП/.
ЦУП не е успял да включи двигателите на биоспътника, съобщава РИА "Новости". Връзката със Земята е била загубена на четвъртото завъртане около нашата планета, тоест в деня на изстрелването - на 19 юли.
Биоспътникът се намира на опорна, а не на разчетна орбита, тъй като специалистите не са успели да пуснат собствените му двигатели.
От самарския Ракетно-космически център "Прогрес", където е създаден научният биоспътник, заявяват, че положението се изучава и в близко време компанията ще излезе с официално изявление, предава "Интерфакс".
Да се говори за загуба на биоспътника все още е рано, тъй като има шансове двустранната връзка да бъде възстановена. При всички положения обаче изпълнението на научните експерименти вече е застрашено.
За пътешествие в космоса с "Фотон-М" се отправиха 5 гекона, мухи дрозофили, семена от растения и микроорганизми, които трябваше да се приземят в Оренбургска област след два месеца. Гекони не за пръв път са "пътници" в космически апарати, но тази орбитална командировка щеше да е най-дълга - предишната продължителност на експериментите бе между две седмици и един месец.
На борда на спътника са качени също 22 комплекта научна апаратура, разработени от Института по медико-биологични проблеми на Руската академия на науките, Руския централен научноизследователски институт по машиностроене, Самарския държавен аерокосмически университет и други водещи научноизследователски организации на Русия.
Източник: БТА