Експерти на РИОСВ-Русе отгледаха три невръстни синигерчета
Експерти на РИОСВ-Русе отгледаха три невръстни синигерчета / netinfo

Двама експерти по биологично разнообразие отгледаха три екземпляра от защитения вид голям синигер (Parus major). Гнездото на пилетата пострада от лятна буря в гр. Русе, в края на месец юни. Сигналът е подаден от служители на Гражданска защита, които са се натъкнали на гнездото при почистването на падналите клони по ул. „Борисова”.

От момента на намирането на птичките експертите полагат вече две седмици ежечасни грижи по отглеждането им – старателно хранене с ларви на насекоми, подаване на вода с пипетка, почистване на „гнездото” от екскременти.

Птиците вече са в клетка, правят опити за летене и вероятно след седмица ще бъдат освободени в природата.

Отглеждането на защитени видове е забранено от Закона за биологичното разнообразие и животните в безпомощно състояние следва да се изпратят в спасителен център. При случая със синигерчетата, експертите прецениха, че нямат шанс да издържат дългия път до Стара Загора и им дадоха шанс със старателните грижи.

Големият синигер, наречен още чичопей принадлежи на разред Синигери. Красавец е, с черна глава, бели бузи и жълт корем, по средата на който минава черна надлъжна линия, напомняща на „вратовръзка”. Гърбът му е жълто-зеленикав, а крилата с деликатен син оттенък.  Предпочита да се храни с насекоми и дребни безгръбначни, но зимно време не е капризен и става всеяден. Това е една от най-често срещаните птици в България, почти колкото врабчето. Изключително любопитен и ранобуден е. Сутрин се събужда преди всички и съчинява весели мелодии.   В началото на март големият синигер започва да си прави гнездо. То има формата на купа, направена от мъх, пера, трева и пух от растения. Ако са по „мързеливи”, използват поставени от хората гнездилки. Женската снася от 7 до 15 гладки, лъскави, бели яйца на червено-кафяви петънца. Тя ги мъти сама през следващите 13-14 дни. В изхранването на малките участват двамата родители. До 16-22 ден малките са изцяло покрити с пера, а на 2 месеца става първата смяна на оперението.

Любопитно е, че Големият синигер е една от най-издръжливите на зимни студове птици. Само в дни, в които вали сняг, той сякаш изчезва. Ако в такъв ден чуете песента му, това е сигурен белег, че снегът е спрял. В България видът е защитен от Закона за биологичното разнообразие. На територията на страната има девет вида синигери, но големият е най разпространен.