ЕВН са внесли искане за мигновено спиране на процедурата по отнемането на лиценз за снабдяване с електроенергия, съобщиха за Дарик от компанията. На 12 май изтече удълженият срок, в който трите електроснабдителни дружества можеха да внесат допълнителни становища по доказателствата, приложени от Националната електрическа компания по казуса с „прихванатите" пари за зелена енергия. Заради задължения от общо 350 млн. лева от трите дружества Държавната комисия за енергийно и водно регулиране започнаха процедури по отнемането на лицензите за снабдяване на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго - про.
След като енергийният регулатор проведе две открити заседания по процедурите за отнемане на лицензите на трите електроснабдителни дружества, даде срок до днес за допълнителни становища. Реално срокът бе поискан от ЕВН, тъй като те водят преговори за уреждане на търговските си взаимоотношения с Националната електрическа компания. В момента те са внесли второ предложение към НЕК за уреждането на спора за „прихванатите" пари за зелена енергия, тъй като първото не е било приемливо за НЕК. Засега становище по второто няма. От ЕВН обясниха за Дарик, че са приложили нови аргументи към становището си, че „прихващането" на пари е напълно законообразна практика и че търговските спорове между две компании - в случая ЕВН и НЕК, не бива да се уреждат от регулатора в лицето на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, а чрез преговори.
От ЧЕЗ не са внесли допълнителни становища в енергийния регулатор, тъй като всички необходими документи вече са предадени на комисията, уточниха за Дарик от електроснабдителното дружество. Оттам допълниха, че все още водят преговори с НЕК за уреждане на взаимоотношенията си, но не намират за уместно да коментират търговски преговори пред медиите. ЧЕЗ бяха първата от трите компании, която отправи покана и седна на маса за преговори с Националната електрическа компания.
От Енерго про изпратиха официално съобщение, с което информират, че „отново" са предложили на НЕК постигане на договореност, като в същото време държат в течение за преговорите и енергийния регулатор.
Казусът с „прихващанията" възникна, след като енергодружествата започнаха да прихващат средства, които Националната електрическа компания им дължи за зелена енергия. Тези „прихванати" 350 млн. лева трябва да бъдат приведени на НЕК за тока, който в последствие е доставен на крайните потребители.
Ако се стигне до отнемане на лицензите на някое от дружествата, в тях ще бъде назначен особен управител. Доставките на ток няма да бъдат застрашени.