В 10 часа в Първа езикова гимназия ще се проведе съвместна инициатива на екип „Застъпници за пътна безопасност" от Варна и сдружение „Отворена младеж".
Инициативата ще включва пробване на алкоочила, симулиращи различен промил алкохол в кръвта и специално разработен кантар, който показва колко тежи човек при удар със скорост от 50, 90 или 130 км/ч. Учениците ще имат възможнoст да изпробват симулатор за шофиране в рискови ситуации - високотехнологична машина, пресъздаваща чрез 3D платформа усещане за шофиране, максимално близко до реалното. На младежите ще бъде представен пъзел, показващ на участника невъзможността на човек да върши две различни дейности с еднаква концентрация.
Екипът се състои от млади хора с активна позиция и амбиция за принос в обезопасяването на всички участници в движението на пътя. Младежите направиха експеримент на улица „Петко Стайнов" в град Варна, като в продължение на един час наблюдаваха нарушенията на водачи на МПС и пешеходци. Наблюдаваните 46 моторни превозни средства и 29 пешеходци направиха общо 213 нарушения.
Наблюдавани са и 29 пешеходци, от които 43% са пресекли на необозначено място. Екипът достигна до изводите, че това е мястото в града с най-голяма концентрация на хора с увреждания. Необходимо е да се изградят релефни пешеходни пътеки към входа на жилищния комплекс на слепите, на портала на „Успех", на входа на ТПК „Родина" и на входа на СУПЦ. Те трябва да бъдат осветени и обозначени с необходимите пътни знаци. На паркинга на СУПЦ върху пътеката, която ползват хората с увреждания са поставени кофите за боклук. На отсрещната страна на улицата има празно място и те могат да бъдат преместени там.
По целия тротоар има монтирана тръба, която се използва от незрящите при придвижването. На места тя липсва и трябва да бъде ремонтирана. На кръстовището на улица „Петко Стайнов" и улица „Тодор Пенев" няма пешеходна пътека, знак Е17 „Начало на пешеходен маршрут" е обърнат и не се вижда от водачите. Липсва част от парапета и трябва да бъде изграден тротоар с парапет по улица „Тодор Пенев" до магазните, които посещават хората с увреждания. На кръстовището на улица „Петко Стайнов" и улица „Тролейна" е изтрита маркировката на пешеходната пътека, липсва и част от „легналия полицай". На това място трябва да се монтира пешеходен светофар със звукова сигнализация. По дължината на целия маршрут на хората с увреждания от улица „Тодор Пенев", улица „Петко Стайнов" и улица „Тролейна" трябва да има непрекъсната маркировка. На кръстовището на булевард „Хр. Смирненски" и улица „Тролейна" трябва да се монтира пешеходен светофар със звукова сигнализация.
Сдружение "Отворена младеж" е организация с нестопанска цел, създадена и ръководена изцяло от млади хора. Основната й цел е да подпомага личностното и професионалното развитие на младите хора, да противодейства на негативните социални явления в съвременното общество, да съдейства за разпространението и използването на добрия опит в областта на образователното, професионалното и културното развитие на младежта. Сдружението работи в областта на пътната безопасност от 2007 година, след официалното си присъединяване към Европейската харта за пътна безопасност.
Проектът „Застъпници за пътна безопасност" е съфинансиран по програма „Младежта в действие" на Европейския съюз и има за цел да възпита в младежите умение не само да откриват проблемите, а и да търсят начини за отстраняването им.