САЩ и ЕС смятат референдума в Крим за незаконен
САЩ и ЕС смятат референдума в Крим за незаконен / снимка: БГНЕС, архив

САЩ отхвърлиха резултатите от кримския референдум за присъединяване към Русия и определиха руските действия в кризата като „опасни и дестабилизиращи", предаде AFP.

„Този референдум противоречи на украинската конституция и международната общност няма да признае вота в гласуване, проведено под заплаха от насилие и сплашване за руска военна намеса, която нарушава международното право ", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни, след като референдумът в Крим приключи.

ЕС от своя страна официално осъди референдума в Крим, определяйки го като "незаконен и нелегитимен", и съобщи, че утре ще бъде взето решение за санкции, предава АФП.

"Референдумът е незаконен и нелегитимен и резултатът от него няма да бъде признат", съобщиха председателите на Европейския съвет и Европейската комисия Херман Ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу в съвместно комюнике. Този референдум "противоречи на украинската Конституция и на международните правила", допълниха те.

Предвид последните събития външните министри ще "обсъдят ситуацията утре, понеделник, в Брюксел и ще се произнесат за допълнителни мерки съгласно декларацията на държавните и правителствените ръководители на 6 март", се казва още в комюникето. Тогава европейските лидери се споразумяха да наложат насочени санкции под формата на замразяване на авоари и забрана за издаване на визи, ако Русия не започне бързо намаляване на напрежението. Посланиците на 28-те държави членки на ЕС ще проведат среща в късния следобед, за да изготвят списък на руски и украински представители, подкрепящи Русия, на които да бъдат наложени санкциите, съобщи дипломатически източник, цитиран от БГНЕС.

Списъкът ще бъде оповестен преди провеждането на срещата на министрите, която трябва да започне в понеделник в 09:30 ч. "Решение на кризата може да бъде намерено само, ако работим заедно в дипломатически план, включително чрез преки разговори между украинското и руското правителство", заявиха Барозу и Ромпой.

Това решение "трябва да се основава на териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна", подчертават те. "Призоваваме Русия да изтегли въоръжените си сили, за да ги намали до нивата им преди кризата, и те да останат в постоянните си казарми в съответствие със съществуващите споразумения", допълват европейските лидери.