Общинският съвет прие декларация против разпределението на парите за регионите
Общинският съвет прие декларация против разпределението на парите за регионите / Дарик Добрич - архив

Общинският съвет на Добрич прие на днешната си сесия декларация, адресирана  до правителството и премиера. В документа се протестира срещу непрозрачното според съветниците разпределение на финансовия ресурс по Програма „Региони”. Добрич не получи средства за нито един от трите проекта, с които кандидатства по програмата. В декларацията на общинарите се казва:

„Общинският съвет на град Добрич подкрепя изцяло действията на Община Добрич в ангажираността да подаде качествени работни проекти с балансиран бюджет за важни инвестиции, касаещи населението както на града, така и на цялата област. Те са за изграждане на канализация в квартал ”Рилци”, реконструкция и мерки за енергийна ефективност в ученическо общежитие за децата от областта и последен етап от цялостния ремонт на уникалния за града и региона с потенциал за туризъм Градски парк „Свети Георги”.

Добрич е център на граничен селскостопански регион, в който живеят над 90 000 реални данъкоплатци. Хората на Добрич, както и всички български граждани, заслужават част от техните данъци, генерирали този държавен ресурс, да се върнат под формата на инвестиции или поне да знаят какви устойчиви резултати ще се постигнат с тях. Освен това в европейски план при харчене на публични средства винаги се спазват основни принципи и правила и се съблюдава ефективността и резултатността при тяхното разходване.

В момент на все още действаща икономическа и финансова криза точно региони като Добрич предвид тяхната специфика са силно засегнати и имат нужда от допълнителна подкрепа. Въпреки това сме свидетели на непрозрачно „раздаване” на финансов ресурс без публично обявени протоколи с оценки на проектите, съгласно критериите в ПМС №4/16.01.2014 г.

Общоприетите индикатори за ефективно разходване на средства от подобен характер са: брой население, облагодетелствано от обновената инфраструктура; достъпна среда на хора с увреждания; икономия  на енергия и опазване на околната среда; брой създадени работни места, както и не на последно място конкретни количества подобрена инфраструктура.

Изводите, които се налагат след обявеното решение са, че за пореден път определени български общини сме игнорирани от българското правителство, макар и да отговаряме на всички посочени „балансирани” подходи или „проектна готовност”. За пореден път се налага партиен принцип за разпределяне на нашите пари, който е неморален и противопоставя българските общини и техните граждани.

Община град Добрич е българска община, която макар и отдалечена от София намира начин със собствени сили и средства да се справя, да кандидатства на конкурсен принцип с проекти и да търси алтернативно финансиране за подобряване на жизнения и бизнес стандарти в нашия град.

Гражданите на Добрич, както и всички българи, заслужват еднакво и равнопоставено отношение от държавната власт, без значение на етническа и политическа принадлежност.

Основните въпроси, на които се надяваме да получим отговори са: Каква е степента на проектна готовност на финансираните общини и кои от тези индикатори са отчетени при тяхното разпределяне? По какъв начин Вие подбрахте общините, в които насочихте финансиране, твърде голямо дори за европейските фондове?

Очакваме от Вас и Вашия екип аргументирани отговори на въпроса защо проектите на Община град Добрич не са получили одобрение за финансиране и настояваме за преразглеждане на Вашето решение."