Пентагонът разкри „пътната карта” за унищожаване на сирийските химически оръжия
Пентагонът разкри „пътната карта” за унищожаване на сирийските химически оръжия / снимка: БГНЕС, архив

Един кораб, две мобилни системи за хидролиза и между 45 и 90 дни ще бъдат необходими за унищожаването на химическия арсенал на Сирия. Това съобщи Пентагонът в „пътна карта” за изпълнението на тази сериозна операция.

След отказа на Албания да приеме операцията на своята територия Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) реши да я повери на САЩ, които ще я изпълнят в морето на борда на кораб. В момента Пентагонът подготвя за целта в своята военноморска база в Норфолк 200-метровия товарен кораб „Cape Ray” с необходимите съоръжения и остава само ОЗХО да даде зелена улица за старт на операцията.

Най-опасните химически агенти, които трябва да бъдат унищожени до април 2014 г. възлизат на няколкостотин тона или 150 контейнера, посочи високопоставен източник от военното ведомство на САЩ, отбелязва БГНЕС.

Дамаск е декларирал наличие на 1290 тона химически оръжия, прекурсори и компоненти. Контейнерите трябва да бъдат превозени от сирийската армия до пристанището в Латакия. Там ще бъдат натоварени на кораби от трета страна, която още не е определена.

Норвегия и Дания са поели ангажимент да осигурят всички или част от тези кораби. След това контейнерите трябва да бъдат прехвърлени в 48-часов срок на кораба „Cape Ray” и операцията по неутрализирането със системите за хидролиза на този арсенал вероятно ще бъде извършена в международни води.