Председателят на управителния съвет на агенция „Пътна инфраструктура” Стефан Чайков в „Седмицата” на Дарик:
Почистени ли са пътищата в страната?
Да, към настоящия момент абсолютно всички пътища в страната са почистени, но все пак са при зимни условия. Пътуващите трябва да отчитат факта, че сутрешните температури са много ниски и на много места има потенциална опасност от заледяване, особено на сенчестите места и северните склонове.
Не хвърляте ли пясък, сол?
Хвърляме. Пътноподдържащите фирми не спират своята работа и всяка сутрин се правят обходи и се опесъчава, но хубаво е шофьорите все пак да бъдат по-предпазливи.
До какво ниво пътища поддържа България?
В какъв смисъл?
А всички пътища ли чисти...
Агенция „Пътна инфраструктура” почиства автомагистралите и пътищата първи, втори и трети клас. Пътищата четвърти клас са грижа на общините.
И всички те ли се почистват едновременно с опесъчаване, с други препарати?
Значи, в правилата за зимно поддържане, има определени срокове според класа на пътя, в които трябва да... Естествено автомагистралите са на първо място, но и пътища първи, втори и трети клас е описано в какъв период от време трябва да бъде достигнато нивото на зимно поддържане за съответния в зависимост от това дали вали дъжд, дали вали сняг или не вали сняг, просто са приоретизирани нормално според трафика, който минава.
Цяла ли Европа ли така правят? Всъщност, нали, може да ви изненадва гледната точка обаче пък 60 млн. лв. отделени, така, хвърлени срещу снега, изглеждат доста пари за една държава с възможностите на България. В цяла Европа ли така правят?
Не са малко пари, но, общо взето, европейският опит е такъв.
Навсякъде се чисти...
В... Специално за... по отношение на пътищата и автомагистралите се чисти. Сега, различна е организацията, на много места пътноподдържащите фирми са държавни, което гарантира държавен контрол върху разходваните средства и в същото време, нали, дава възможност за по-сериозен, как да кажа, натиск върху фирмите да си вършат работата, но ние нямаме проблеми в това отношение, тъй като договорите са ясни и фирмите сами са си предложили санкциите, които... на които да подлежат. Те бяха критерии за оценка при провежданите търгове преди четири години, преди три години всъщност, така че... Но осъществява непрекъснат контрол, въведени са... въведено е задължение на пътноподдържащите фирми да имат джипиеси на абсолютно всяко превозно средство или машина, която се занимава с...
А, вие имате софтуер, с който да следите коя машина къде е...
Да, областните пътни управления следят ad hoc коя машина къде е с номерата на автомобилите и освен това се осъществява и снимков контрол, в смисъл представителите на районните пътни служби и на областните пътни управления при наличие на ситуация обикалят и правят и снимков материал, който служи за доказателство след това, ако част от сертификата на... за съответния месец на пътноподдържащата фирма трябва да съдържа санкция.
А изцяло ли е преодолян проблемът отпреди години една фирма да се наема да почиства много повече пътища, например общински и държавни, отколкото машини има, и като падне снегът и в града, и край него, да трябва да избира къде да отиде първо.
Мисля, че фактът, че се справихме, така, добре с първия сняг, разбира се, винаги може и по-добре, показва, че донякъде този проблем е преодолян в много голяма степен в интерес на истината, тъй като в нашите процедури има изискване всяка машина да е описана с държавния си контролен номер, така че да не е възможно да се кандидатства с една и съща машина в различни области, а в същото време е вменено на областните управители, понеже общините си провеждат отделно процедурите, да провеждат контрол да не би пък там да има, ние сме й предоставили цялата информация за машините, които са ангажирани за почистването на агенция... на републиканските пътища, така че те да могат да проконтролират дали пък същите машини не са подавани по общините, за да почистват и там и да се получава дублиране. Реално страдат общините, ако има такова дублиране, защото в договорите на пътноподдържащите фирми изрично е записано, че те нямат право, преди да са достигнали необходимото ниво на поддържане на републиканските пътища, да отклоняват машините накъдето и да било.
За последните години зимата става като че ли все по-кратка, ето това е един пример, в края на ноември водим този разговор, проверявах, миналата година сме го водили с вашия предшественик в началото на ноември, но при такива по-кратки периоди не е ли твърде скъп този модел във всяка област да трябва да се поддържа една готовност. Тия снегорини останалата част от годината какво правят?
Значи, те в по-голямата си част са монтирани в момента на обикновени камиони.
Т.е. машините се използват.
Да, машините през останалото време участват в обичайното строителство на пътни инфраструктурни обекти. Това е моделът, който се е наложил в България, и аз лично го считам за удачен.
Какви са другите възможни модели?
Честно казано, не съм и мислил, толкова ми е естествен този, че не съм и мислил за друг възможен модел. Ние не можем да си позволим, включително и в интерес на обществото, да кажем, стоп, заваля снегът, нали, ще чакаме да спре да вали и тогава да почнем да поддържаме. Да, зимните са по-кратки, но ние всъщност по тоя начин икономисваме средства, тъй като в бюджета на АПИ зимното и лятното поддържане са една глобална сума, около 118 милиона, и тази сума, която...
Половината отива през зимата нали, 60 милиона?
Почти половината, да. Значи, тя е една сума, която е заложена, така, провизорно спрямо предходни години. Ще ви дам само пример - миналата година заложената сума е била 55 милиона, а реално са похарчени 47. Аз и сега очаквам похарчените пари да са някъде в рамките на 50 милиона, но резервираме по-голям бюджет, за да сме готови за всякакви ситуации, но той на практика, ако не се изхарчи за зимно поддържане, веднага влиза в ремонтите на пътищата през лятото.
Слабите места, от публикациите през седмицата - проходът „Шипка”. Там вие отчитате ли като място, където не сте успели.
Аз лично не смятам, че мога да кажа някъде, че не сме успели специално...
Русе - Бяла.
Русе - Бяла наваля в рамките на 1 час 35 см. Няма земна сила, която да може да се справи с толкова обилен снеговалеж в рамките на времето, за което снегът вали. Все пак пътят не е бил затворен за повече от 4-5 часа.
А вие за каква концепция сте - да се ловят снежинките от въздуха или да се остави да се натрупа?
Значи, снежинките така или иначе няма как да се ловят във въздуха. Ние работим и по време на снеговалежа, защото, пак ще повторя, не можем да си позволим да оставим снега да затрупа пътищата, особено в Североизточна България, с тези снегонавявания може да се окажем в ситуация някой път, и сме се оказвали всъщност, има нива на снеговалеж, при което не е възможно да се направи и просто спира почистването, за да премине снегът, но след това може да се наложи и два, и три дни да се отпушва пътят, което не е приемливо.
А не са ли прекалено високи очакванията в българското общество, създавани през годините, да се чисти веднага и бързо? Аз съм виждал в западни държави и са ми обяснявали точно с финансови причини, че според тях е неразумно да не оставиш да се понатрупа сняг, тогава да го изчистят, за да не минават няколко пъти машини.
Аз също съм... мога да дам такива примери, но...
Там казват техните общества са решили, че няма да плащат, готови са да изтърпят неудобства, но да им е по-евтино, защото това е с техните данъци.
Така е, но това е практика, която касае по-малки конгломерати, примерно в рамките на един град или на една община. Големите артерии, пътни, навсякъде се почистват непрекъснато. Никой не си позволява, защото... особено транзитният трафик... представете си България е кръстопът на пет европейски транспортни коридора, ако ние еднолично решим, че... да, вали сняг и няма да чистим, какво се случва с целия транзитен трафик и защо трябва да страдат превозвачите от десетки европейски страни заради това наше решение.
От миналата година мисля, че трябваше да влязат нови правила за почистването на скоростните пътища и то да се извършва само с химикали. Имаше дебат.
Да, да, и сега действа, да.
Така се прави, вече пясък, сол не се хвърля.
Не, не. На пътищата от най-високото ниво на поддържане, там в правилата за зимно поддържане на...
А защо е по-скъп? Кое е по-скъпо от двете? Химикалите не са ли по-скъпи, поне така звучи, нали, по-модерно?
Фирмите се убедиха, че ефектът, който се постига с химикалите спрямо обичайното опесъчаване с пясък и сол, за... включително и за тях самите е по-добре.
Скъпото е евтино, както казват.
Да, общо взето, скъпото в крайна сметка излиза евтино. Още повече, че пък техен ангажимент след приключване на зимния период е да почистят пътищата от натрупания пясък.
Пясъка, а солта?
Тя, солта, се е разтворила и е заминала...
Тя пък разяжда.
...но всичкият пясък... Не, нито натриевият хлорид, нито калциевият двухлорид показват чак такова вредно въздействие върху асфалта по пътищата, не е това причината.
Винетките през 2014 г. остават на същата цена - 67 лева е най-масовата - годишна.
Да. 67 лв. е годишната винетка за леките автомобили, месечната е 25, седмичната е 10. Единствената промяна по отношение на винетките е в дизайна и в някои допълнителни защити, които сме направили, за да се предпазим от фалшифициране, да.
Да не се фалшифицират, това е целта. А колко се движеха без винетки през 2013-а?
Това е по-скоро статистика на КАТ.
На МВР.
Аз няма как да знам колко са. Аз мога само да кажа, че приходите до октомври 2013 г. са около 210 млн. лева.
Това сравнено с минали години повече или по-малко?
Известно повишение на приходите има, около 2-3%.
Това би трябвало да е знак, че при непроменящата се цена контролът е по-добър и се събират повече пари?
Да.
А откога ще се продават за 2014-а винетки?
От 20 декември, на 20 декември винетките трябва да са по разпространителските пунктове.
Всяка година има едно колебание - ама ще се намери ли, не, те закъсняват, късно ги отпечатват. . .
Не, значи, приключило е всичко като процедури, винетките са почти готови. До 15 декември трябва да се предадат на разпространителя и до 20 да са по разпространителските пунктове. Все пак да не забравяме, че и годишните винетки важат до 31 януари, т.е. реално шофьорите ще имат. . .
Ще има месец на празници.
. . . 40 дни, за да могат да си закупят винетките за 2014 г., без да са застрашени от санкции.
Трябва ли да се промени винетната система според вас?
Много дълъг разговор. Според мен лично като експерт - да. Но. . .
Какво е според вас несъвършеното, освен че има едни, които лъжат и не си слагат винетки, и разчитат, че ще минат с 10 лв. на катаджията, ако ги хванат, а пък може би и често пъти не ги хващат?
Най-очевидното несъвършенство е, че един човек, който минава 70 000 км на година, и един човек, който минава 5000 км на година, плащат едно и също за това, че ползват републиканската пътна мрежа.
Но въвеждането на тол система не изглежда реално в момента, особено пък за всички пътища в България? Или трябва да се освободят много пътища?
Значи, този въпрос, първо, трябва да се реши даже, честно казано. . .
Политически.
. . . на политическо ниво. Според мен обществото ще се нуждае от една много мащабна просветителска, нека да я нарека, кампания, защото в момента. . .
Не, защото. . .
. . . обществото трудно приема думичката тол и платено преминаване, въпреки че винетките са си форма на платено. . .
Винетките са, и всъщност за много хора ще се окажат по-скъпия вариант от другия.
Да, за много хора.
Но със сигурност ще се срещне голяма съпротива, както казвате, защото изглежда вече плащам за пътя, а иначе забравяш, че си дал 67 лв.
Да. Така както, нали, си говорим, че магистрала „Тракия” ни е безплатна, тя всъщност въобще не е безплатна. Националното съфинансиране е платено от данъците на всички нас. Да, европейските фондове са безвъзмездна помощ, но има 20% национално съфинансиране.
Какви са плановете за инвестиции в нови пътища през 2014 г.? Има ли нов път, който ще бъде направен извън добре известните дебати, които се водят за магистралата до Турция, която трябва да бъде завършена в средата на следващата година, нали?
Да, реално в средата на следващата година. . .
Строящата се отсечка от „Струма”.
Точно така.
Която ще стигне 2014 г., до Благоевград ще стигне ли - не?
Не. Значи. . .
До Дупница ще стигне. . .
Тя е до Дупница в момента.
Тя е малко преди и ще я заобиколи евентуално.
Малко преди Дупница. До средата на 2015 г ., всъщност до март 2015 г. е срокът в момента на строителя, лот 2 на магистрала „Струма” трябва да стигне Благоевград. Следващото лято трябва да завърши автомагистрала „Марица”, лотовете 1 и 2.
Това е цялата „Марица”, нали?
Да, реално цялата „Марица”. Има един участък от 9 км, който се финансира от държавния бюджет, който също се надявам, че догодина ще успеем да завършим, така че наистина да осигурим използването на цялата „Марица”. Догодина трябва да завърши обходният път на Враца. Той стои малко в сянка, защото е относително е малък инфраструктурен проект, но той се финансира също по ОП „Транспорт”, и трябва да завърши западната дъга, първият участък на западната дъга на софийския околовръстен път.
Първият участък е откъде докъде?
Първият участък е от магистрала „Люлин”, края на магистрала „Люлин” до 780 м след булевард „Сливница”, а вторият участък в момента се обжалва прекратяването на процедурата, тъй че в зависимост от решенията. . .
Всъщност така ще осмислите „Люлин”, която в момента доста по безсмислен начин влиза в София.
Значи, идеята е съвместно с изграждането на северна скоростна тангента, за която миналата седмица или по-миналата вече стана ясно, че Европейската комисия е допуснала апликационната форма като приемлива, и то сега започва вече един процес в рамките на два-три месеца на детайлното й разглеждане, но това е все пак положителен знак, че ще бъде одобрена апликационната форма. Северна скоростна тангента очаквам да стартира следващото лято и да завърши до края на 2015 г., защото трябва да бъде построена в рамките на този програмен период. Тя свързва. . .
Този е до 2013 г., но има правило плюс две години. . .
Там не е. . . Плюс две, да.
. . .че може да се харчат парите.
Той свързва на практика Ботевградско шосе със западната дъга - един участък от 16 км, който изцяло ще изведе транзитния трафик от София. На практика „Тракия”, „Хемус” и „Люлин”, както и направлението София - Калотина ще бъдат свързани със северна скоростна тангента и с участъка от западна дъга, който се изгражда в момента.
Това са новите пътища. А ремонтите - какви са плановете за 2014 г.?
Сега, за 2014 г. ремонтните програми, които вървят в момента, са ОП „Регионално развитие” за предходния програмен период, там правилото m+2 също важи, там все още има обекти, които се изграждат, апропо самата скоростна тангента се финансира от ОП „Регионално развитие”. Програмата „Транзитни пътища 5”, по която ще продължи рехабилитацията на около 500 км, и там ключовият проект за мен, като председател на АПИ и това, което възнамерявам да обявя като обществена поръчка най-късно в самото начало на следващата година, това е рехабилитацията на старите участъци на „Тракия”,
които са от 63-и до 90-и км.
Това е преди Пазарджик, където сега намалението на скоростта е на 120 км, защото . . . .
Защото не е ремонтирано от . . . и аз вече. . . от над 30 години със сигурност. И другият участък е от 119-и км, единият вход на Пловдив, до. .. почти до другия, малко преди 130-и км.
Като обявите поръчките, в рамките на годината ли очаквате да тръгнат?
Не, не е възможно да се свършат в рамките на годината, но все пак се надявам, че в рамките до края на 2015 г. ще бъдат завършени и те. Да, знам какви проблеми могат да бъдат създадени с трафика, неминуемо е това нещо, но нали го правим, за да имаме по-добри пътища. Тоест и шофьорите е редно малко да изтърпят някакви неудобства. Ние сме все пак взели мерки и в договорите ще има изрично изискване в периода май - септември от петък . . .
Летните месеци.
. . . на обяд до 24 часа в неделя всякакви строителни работи да не се извършват и да се осигури нормалната пропускливост на двете ленти. Всъщност това пък за сметка на другото ще увеличи малко периода на строителство, но трябва да търсим баланса.

27 минути
Митата на Тръмп: Какво внася България от САЩ
Около 13 млн. лева на година са приходите от мита при внос на стоки от САЩ у нас през последните ...
34 минути
За 14 лева: Непълнолетно момче заплаши с убийство и ограби мъж в Ботевград
Непълнолетно 16-годишно момче заплаши с убийство и ограби мъж в Ботевград.
На 3 април ...
1 час
Всичко за еврозоната: БНБ отговаря на нови въпроси
БНБ публикува нова серия от въпроси и отговори във връзка с предстоящото приемане ...
1 час
Почернената майка на Митко от Цалапица: Това е срамна присъда
В сълзи избухна майката на Митко от Цалапица, след като чу присъдата за убийството ...
1 час
Служител на „Лекари без граници“ загина при въздушен удар в Газа
Благотворителната медицинска организация „Лекари без граници“ (MSF) съобщи, че още ...
Linea Nigra: всичко, което трябва да знаете за линията на бременността
Бременността може да дойде с някои необичайни промени в тялото, като окосмяване на места, които не сте ...
1 час
Нова схема при ало измамите - включват плачещи хора, които молят за помощ близките си
Стационарни телефони в община Нови пазар са обект на атака от телефонни измамници, ...
2 часа
Прокуратурата във Велико Търново извърши проверка по случая с раненото куче в Свищов
Прокуратурата във Велико Търново извърши проверка по случая с раненото куче в Свищов ...
2 часа
Нападения от мечки: Шест сигнала са постъпили в РИОСВ – Смолян през март
Шест сигнала за нападения от мечки са постъпили в Регионалната инспекция по околната ...
2 часа
Република Сръбска иска да се присъедини към военното споразумение между Сърбия и Унгария
Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик заяви, че ще изпрати молба ...
2 часа
Публикуваха шокиращи записи на „Хамас“ за израелски заложник с български корени
Електронното издание на израелския в. "Аарец" публикува днес два видеозаписа на израелския ...
2 часа
70% от учениците у нас отиват в университет
70% от учениците, завършили гимназия, продължават образованието си във висше учебно ...
2 часа
В Израел преименуваха вид пеперуда на дете, взето за заложник и убито от „Хамас“
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, ...
2 часа
Тръмп представи „златната карта“ - пряк път за придобиване на американско гражданство
Американският президент Доналд Тръмп представи "златната карта", която ще дава възможност ...
2 часа
Марко Рубио: Ще узнаем до няколко седмици дали Русия иска мир
Ще узнаем до няколко седмици дали Русия иска мир. Това заяви американският държавен ...
2 часа
Еврокомисарят по правосъдието ще посети България следващата седмица
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт ще посети България следващата седмица, ...
2 часа
Дворци на вечния покой: Погребват наркобосове в мавзолеи, по-големи от къщи (СНИМКИ/ВИДЕО)
Докато хиляди жертви на нарковойната в Мексико остават неоплакани в масови гробове, ...
2 часа
В МРРБ не са докладвани ВиК дейности на булевард в Копривщица
Към настоящия момент пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството ...
3 часа
Заради авария на „Околовръстен път“: Затруднено е водоснабдяването в „Студентски град“
Във връзка с отстраняване на авария по ул. „Околовръстен път“ и промяна на схемата ...
3 часа
Време за сбогуване - ще се откаже ли ЕС завинаги от смяната на времето
Като по часовник всяка година в края на март ситуацията се повтаря. Хората объркано ...
3 часа
Иванов увери: Околовръстният път на София е приоритет за правителството
Необходимостта от довършване на околовръстния път на София е изключително важна както ...
3 часа
Лекарският съюз: Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя
Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя и Българският лекарски ...
3 часа
Огромният пожар в гимназията в Трявна: Търсят варианти за възстановяване на щетите, откриха дарителска сметка (СНИМКИ)
НГПИ "Тревнeнска школа" ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и ...
3 часа
ГДБОП за задържания 30 кг кокаин: Цената му е над 5 милиона лева
При специализирана полицейска операция в района на Петрохан днес беше задържан 45-годишен ...
3 часа
Столичен инспекторат: За месец в София са проверени над 380 стопани на кучета и са съставени 46 акта
За един месец (март) в София са проверени над 380 стопани на кучета, като са съставени ...
3 часа
НСлС за катастрофата, при която загина Сияна: Само пътни знаци не биха подобрили безопасността на този участък
Екип от следователи от Национална следствена служба направи нов оглед на мястото на ...
3 часа
Военни унищожиха граната и снаряди във Врачанско (СНИМКА)
Военнослужещи от 10-ти механизиран батальон-Враца от състава на Трето бригадно командване ...
4 часа
17-годишен тийнейджър заплаши с нож и ограби дете
17-годишен тийнейджър заплаши с нож и ограби дете в Ботевград, съобщиха от полицията.
Майката ...
4 часа
Избраха Христо Гаджев за секретар на парламентарната група на ГЕРБ-СДС
Общото събрание на депутатите от парламентарната група на ГЕРБ-СДС днес e избрало Христо ...
4 часа
Откриха мъж в безпомощно състояние в мазе на блок след побой
Пребиха мъж в Костинброд, съобщиха от полицията.
На 3 април е подаден сигнал за открития ...
4 часа
Паркът за мечки в Белица отваря за посетители на 14 април
Паркът за мечки в Белица отваря за посетители на 14 април за сезон 2025 година, съобщават ...
5 часа
Галъп: ГЕРБ остава първа политическа сила, ДПС-Ново начало са втори
Към началото на месец април 2025 г. ГЕРБ продължава стабилно да води с отчетлива преднина ...
5 часа
В двора на Медицинския университет във Варна откриха първия мемориал в страната на дарилите телата си за медицината
В двора на ректората на Медицинския университет във Варна бе открит първият в страната ...
5 часа
Министър-председателят: България не може да се меси в делото за шпионаж във Великобритания
България не може да се намесва в делото за шпионаж срещу български граждани във Великобритания. ...
5 часа
Ученик си поръча голямо количество вейпове от Полша, полицията го хвана с пратката (СНИМКА)
Хванаха ученик с 330 вейп устройства след акция във Варна, съобщиха от полицията.
Операцията ...
5 часа
Крал Чарлз III се завърна, свири на морков в оркестъра на зеленчуците (ВИДЕО)
Седмица след като разтревожи цяла Великобритания със страничните ефекти от рака си, ...
5 часа
Почина важен член на династията Сакскобургготски
На 82 години почина принц Андреас Сакскобурготски, който преди дни на 21 март, отпразнува ...
5 часа
Камион и кола се удариха на столичния бул. „Ситняково“, движението е затруднено (СНИМКИ)
Камион и кола се удариха на оживен столичен булевард.
Катастрофа е станала на бул. ...
5 часа
Увеличават се инфарктите и инсултите на работното място
През последните години се е увеличил броят на нетравматичните смъртни злополуки на ...
6 часа
Протестно шествие в сръбския град Цариброд заради заплахи за участие в студентските протести
Граждани на сръбския град Цариброд (Димитровград) организираха протестно шествие ...
6 часа
Времето през уикенда: Зимата се завръща, ще вали сняг
Времето през уикенда ще се влоши, като температурите ще се понижат и зимата ще се завърне. ...