Посланикът ни в Лондон: Не тръгвайте, ако разчитате на помощи - това е авантюра
Посланикът ни в Лондон: Не тръгвайте, ако разчитате на помощи - това е авантюра / снимка: БГНЕС, архив
Посланикът ни в Лондон: Не тръгвайте, ако разчитате на помощи - това е авантюра
68529
Посланикът ни в Лондон: Не тръгвайте, ако разчитате на помощи - това е авантюра
  • Посланикът ни в Лондон: Не тръгвайте, ако разчитате на помощи - това е авантюра

Българският посланик в Лондон Константин Димитров предупреди, че ще бъде изключително затегнат режима на отпускане на т.нар. социални помощи във Великобритания.

В интервю за Дарик посланик Димитров призова българите, които няма да работят на Острова и разчитат на помощи да не предприемат подобна авантюра.

Той съобщи, че все още се очаква позицията на британските власти за това как ще ограничат достъпа до социалната система за чужденци, но България се надява мерките на правителството на Дейвид Камерън да са в съответствие с европейското законодателство.

Според Константин Димитров политически и икономически са аргументите от подновената кампания на Острова срещу отварянето на трудовия пазар за българи и румънци от 1 януари догодина. Като политици, медии и общество там смесвали темите за влизането, за работата и за социалните помощи на българи и румънци.

Политически и икономически съображения срещу българи и румънци

„Политическите съображение и то популистко-политическите съображения имат по-голяма тежест в тази неприемлива антибългарска кампания и в известен смисъл насаждане на страхова психоза у немалка част от британците", коментира българският посланик, отбелязвайки че подобни нагласи се изострят месеци преди изборите за Европейски парламент догодина.

По повод икономическите аргументи срещу работниците от България и Румъния той отбеляза, че все още проблемът с безработицата на Острова стои на дневен ред, което карало и политици и медии да експлоатират тази тема.

„Абсолютно не отговаря на истината твърдението на антибългарските пропагандатори, че в момента едва ли не имаме тотално блокиране на достъпа на румънци и българи до пазара на труда и изведнъж от 1 януари ще се отворят някакви огромни порти за сънародниците ни", категоричен е Константин Димитров.

„На 1 януари в трудовата област няма да настъпи нищо ново - условията няма да се променят, освен, че ще се облекчи административния режим. Но това няма нищо общо с облекчаване на достъп до социалните помощи", обясни посланик Димитров.

Ще бъде затегнат режимът за отпускане на социални помощи

Той отбеляза като важен казус обаче, че ще бъде изключително затегнат режимът на отпускане на т.нар. социални помощ, който и без това в момента е много строг.

Предвиждат се и други мерки за ограничаване на достъп до местните социални помощи - за безработица, за допълване на доходите, достъпа до общински жилища. Това е нещо, което трябва да очакваме и да бъде в съответствие с действащото европейско законодателство, допълни Константин Димитров.

България не насърчава „социалния туризъм" и това е доказано и от статистиката, която е валидна във Великобритания, категоричен е българският посланик в Лондон.

Просто тези, които няма да работят във Великобритания и разчитат на помощи, със сигурност няма да получат това, заяви посланикът. За всеки, който не желае да работи ситуацията би била крайно трудна и никой да не предприема авантюрата да идва във Великобритания без осигурен трудов договор, допълни Димитров.

Няма да приемем незаконни пречки пред българите

Той добави, че посолството и страната ни са безкомпромисни към всички сигнали за хора, които опитват да работят нелегално. Посланикът ни в Лондон обаче отбеляза, че за работодателите българите са отлични работници, много мотивирани - от сезонните работници в Южна Англия до висококвалифицираните професионалисти в Лондонското Сити.

Това, на което ние никога няма да се съгласим е да се изправят незаконни и изкуствени пречки пред българи, които конкурирайки се с други граждани на ЕС, получат правото да работят във Великобритания, категоричен беше Константин Димитров.

Както пред британски медии през последните дни, така и в ефира на Дарик посланик Димитров обясни, че не очаква броят на българите на Острова догодина да се промени в сравнение със сегашния - между 8 000 и 10 000 годишно. Около 57 000 души са регистрираните български граждани, постоянно живеещи в Обединеното кралство, поясни той.