1000 инфаркта по-малко след въвеждането на забраната за пушене
1000 инфаркта по-малко след въвеждането на забраната за пушене / снимка: БГНЕС, архив
1000 инфаркта по-малко след въвеждането на забраната за пушене
68408
1000 инфаркта по-малко след въвеждането на забраната за пушене
  • 1000 инфаркта по-малко след въвеждането на забраната за пушене

1000 инфаркта по-малко са отчетени у нас в рамките на година след въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места, спрямо минали години. Данните са на Дружеството на кардиолозите в България и бяха представени пред Дарик от д-р Гергана Гешанова от "България без дим".

Според национално представително социологическо проучване на "Ноема" 57% от българите подкрепят забраната за пушене в този й вид. В отговорите си обаче обществото отново е разделено на пушачи и непушачи. 28% са тези, които пушат и подкрепят ограничаването на цигарения дим, а само 9 на сто е процентът на непушачите, обявили се срещу забраната.

Около 35% от българите пушат, а 65 на сто не употребяват тютюневи изделия, става ясно от проучването, обхванало над 1000 души от столицата, областни градове, по-малки градове, както и от села в цялата страна. Ако над половината от анкетираните подкрепят така действащата забрана, то 27 на сто се обявяват срещу нея, а 17 процента заявяват, че не могат да преценят дали тя оказва положителен ефект или пък отрицателен.

„Има данни от Дружеството по кардиология, че около 1000 инфаркта по-малко са регистрирани за една година, в сравнение с предишната - преди 1 юни 2012 година. Сега очакваме да излязат за 2013 година официални данни и ще можем да кажем по-точно. Хората, особено тези, които работят в бранша, които са ежедневно там, където се пуши, и вече не се пуши, поне така би трябвало да бъде, те са първите, които регистрират подобрение в състоянието на гърло, очи, защото от това се страда най-много. Ако работиш 8 часа в такава среда, това определено е лошо", коментира д-р Гергана Гешанова.

Близо 13% от непушачите посочват, че забраната е променила честотата, с която посещават заведенията, но процентът на пушачите, които отговарят по този начин, е цели 56. От всички 1056 анкетирани обаче 54 на сто категорично са заявили, че забраната за пушенето на закрити места не е повлияла на редовността, с която те посещават заведенията.