Бургас се регистрира за участие в престижния конкурс на Фондация "Блумбърг" за градове с население над 100 000 души, който се казва „Mayors challenge”. Инициативата е на бившия кмет на Ню Йорк - Майкъл Блумбърг. Тя дава възможност на най-добрите идеи да спечелят финансиране и шанс за реализация.
Идеи за проекти, които да се реализират в Бургас, можете да изпращате до 15 декември на електронна поща: media@burgas.bg или на хартиен носител в деловодството на Община Бургас (на гърба на сградата). През януари ще бъдат организирани обществени обсъждания на идеите, а най-добрите от тях ще бъдат изпратени на Фондацията до 31 януари догодина. Те ще бъдат и наградени.
Кметът Димитър Николов призовава за активност бургаските студенти и ученици, неправителствения сектор, архитекти, занаятчии, художници, артисти, учители, лекари, работещите в областта на туризма, юристи, полицаи, журналисти, пенсионери. Изложете своята идея в кратък текст и ако в нея има потенциал, общинските експерти ще помогнат тя да бъде оформена и конкретизирана.
Предложенията трябва да са реалистични, тъй като в конкурса участват стотици градове, а одобрените ще са няколко. Те могат да са от областта на високите технологии, здравеопазването, детската грижа, градското устройство, екологията, спорта и други области, които смятате, че са интересни и важни.
В това издание на конкурса за първи път са допуснати да участват европейски градове. Миналата година Голямата награда спечели Провидънс от щата Роуд Айлънд, с проект за подпомагане на деца от бедни семейства да подобрят езиковите си умения.
Ето линк към интернет страницата на конкурса:
http://mayorschallenge.bloomberg.org/