За поредна вечер хората излязоха на улицата, за да изразят своето недоволство от водената от кабинета „Орешарски" политика. Този път протестът бе посветен на подкрепата за студентите, окупирали Софийския университет "Св. Климент Охридски". Имаше и традиционното протестно шествие, което започна от Университета, премина през Народното събрание, стигна до площад "Независимост", около Министерски съвет, и отново се върна пред Ректората. В най-напрегнатия момент от вечерта протестиращи и контрапротестиращи се събраха на едно място - в пространството между президентството и Министерски съвет, но до сблъсъци и сериозно напрежение не се стигна. Плътен кордон от полицаи имаше между двете групи. Полицейското присъствие в центъра на София беше особено засилено.
Начало на протеста
Около 18:00 ч. хиляди се отзоваха на призива да подкрепят на митинг пред Ректората на СУ „Св. Климент Охридски" студентите, които окупираха висшето училище в петък. Призива за подкрепа на студентите дойде след опита на група младежи, които по обед нахлуха в двора на Ректора с цел да прекратят блокадата на университета.
Стотици изпълниха пространството около Ректората. Затворено бе кръстовището на булевардите „Цар Освободител" и „Васил Левски", тъй като хората не можеха да се поберат по тротоарите.
Междувременно пред президентството се събираха протестиращи срещу държавния глава Росен Плевнелиев и в подкрепа на правителството.
Протестно шествие
Малко преди 19:00 ч. хилядите протестиращи пред СУ се отправиха към Народното събрание с възгласи "Оставка", "Мафия" и "Червени боклуци".
Студентите използваха паметника на Цар Освободител за своя трибуна и призоваха хората за подкрепа. Младежите призоваха и към техните действия да се присъединят и студентите от всички останали университети.
Младите хора напомниха основното си искане, а именно - морал в политиката и "излизане на мафията от държавните институции" и заради това те настояват за оставката на правителството. Протестиращите обещаха, ако и следващите управляващи се провалят, "и тях да ги махнат". "Искаме си кредита на доверие обратно", заявиха някои от младежите, участващи в окупацията, а други добавиха, че не е тяхна работа да предлагат алтернатива на сегашните управляващи.
„Ние казваме, че така повече не може", заяви един от студентите, прекарал днешния ден в една от най-големите аудитории на Ректората. "Ще бъдем в СУ докато е нужно, целта е да изметем всички престъпници от НС", заяви друг от студентите.
Протестиращи и контрапротестиращи в опасна близост
Около 19:00 ч. повечето протестиращите се отправиха към президентството, където се провеждаше контрапротест с искане за оставка на президента Росен Плевнелиев и в подкрепа на правителството, а студентите, окупирали Ректората, се върнаха в СУ „Св. Климент Охридски".
Контрапротестиращите, които бяха не повече от 150 души, бяха от страната на президентството, а протестиращите срещу правителството бяха на площад "Независимост", от страната на Министерски съвет. От двете страни се разменяха освирквания и подвиквания.
Между двете групи имаше плътен кордон полицаи, за да не се стига до сблъсъци. Представители на протестиращите помолиха присъстващите да не влизат в конфликт едни с други, да се пазят от провокации и да съдействат на полицията.
По-късно протестиращите срещу президента се разотидоха, а протестиращите срещу кабинета се отправиха по обичайния си маршрут по жълтите павета към НС.
Протестиращи около СУ
Около 20:20 ч. протестиращите се върнаха пред сградата на Софийския университет и излязоха на кръстовището пред Ректората.
Протестиращите срещу правителството обиколиха сградата на СУ и преминаха по ул. „Шипка" и „Кракра", като аплодираха и махаха на студентите, които са вътре в Ректората.
На сградата на СУ „Св. Климент Охридски" са поставени плакати, на които пише: „Не сме платени - държавна поръчка сме", „Окупатори срещу узурпатори", „Окупирано".
Протестиращите, подкрепящи студентите, блокираха отново кръстовището на бул. „Васил Левски" и бул. „Цар Освободител" пред Софийския университет. Те скандираха „ние сме с вас", „много сме, силни сме" и „оставка", освиркваха и развяваха български знамена.
След 21:30 ч. хората постепенно започнаха да се разотиват.
Протестът протече мирно и без опити за провокации и сблъсъци.
Призивът на студентите
По-рано протестиращите студенти, които са окупирали Ректората, призоваха хората да ги подкрепят точно в 18:00 ч., като се съберат пред Софийския университет.
Необходима ни е подкрепа от гражданите, за да постигнем целите си - оставка на правителството и разпускане на Народното събрание, заяви Константин Голев - представител на студентите, окупирали Софийския университет, на пресконференцията в СУ.
По повод на днешния опит за влизане в сградата на Ректората на контрапротестиращи, Голев заяви: "Ние знаехме, че ще има провокация. Бяхме предупредени от предишни окупатори. Тук шайка хулигани беше ръководена от член на българското Народно събрание, а полицията се забави и не си свърши работата. Затвори си очите."
"Очевидно е, че рано или късно ще бъдем изметени от тази сграда по един или по друг начин. Тази сграда е символ на една идеална цел, не политическа", добави Голев. "Отговорът е само един - призоваваме нашите родители, учители, съседи, целия народ на страната да излезе и да ни подкрепи, защото не сме свръхчовеци и не можем да държим един от малкото останали чисти символи на тази страна далеч от все по-рафинираните опити за провокации", каза Голев, аплодиран от събралите се в двора на Университета студенти и граждани.
"Няма утре. Има само днес. 50 000 души през юни вярваха, че ще има утре и вдругиден и затова сега седят по домовете си и енергията им се изчерпа. Днес българската нация трябва да направи своя избор", заяви Константин Голев пред студентите.
Ето и призивът, публикуван на фейсбук страницата на "Ранобудните студенти":
Междувременно от Протестна мрежа изпратиха обръщение до академичната общност на България в подкрепа на протестиращите студенти. "Университетът винаги е бил стожер на свободата и място за формиране на граждани. В момента тече уникален процес по гражданско образование", се казва в обръщението. От Факултетния студентски съвет на Медицински факултет към СУ в изпратена до медиите позиция се обявиха против прекъсването на учебния процес - заради спецификата на тяхното обучение.
В отговор на предложението на министър-председателя Пламен Орешарски за дебат с окупиралите сградата на Ректората студенти, те заявиха в социалните мрежи, че чрез свои представители биха изложили аргументите си за оставка на правителството при определени условия: срещата да се предава на живо по студентската телевизия "Алма Матер" и на живо по БНТ; да се проведе на територията на окупирания Ректорат на СУ под модераторството на омбудсмана на България.
Контрапротестът с опит да пробие окупацията на СУ
Напрежението в района на Ректората ескалира в неделя през деня, след като представители на контрапротеста се опитаха да пробият окупацията на студентите. Малко след 11 ч. контрапротестиращи нахлуха в двора на сградата и счупиха част от загражденията, за да стигнат до „окупаторите" и да говорят с тях. До физическа саморазправа не се стигна, а емоциите се успокоиха, след като контрапротестиращите си тръгнаха след близо едночасова размяна на обиди. Засилено беше и полицейското присъствие в района.
По-рано стана ясно, че през нощта срещу неделя е имало провокатори, които са се опитали да влязат в Ректората. Студентите разказаха, че агитка се е появила и е започнала да обикаля сградата и да обижда студентите, заключени вътре.
В искането за оставка на кабинета „Орешарски" се включиха и студентите. Те изразиха своя протест като на 23 октомври окупираха най-голямата аудитория в Софийския университет „Св. Климент Охридски" - 272-ра. Акцията им бе насочена конкретно срещу председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев и решението на институцията Делян Пеевски да бъде възстановен като народен представител.
Студентите първоначално се заканиха да продължат с окупацията до края на седмицата, след това до края на месеца, а впоследствие обявиха, че протестът им е безсрочен.