Орешарски: На този етап кабинетът не би мислил да отзове еврокомисаря Георгиева
Орешарски: На този етап кабинетът не би мислил да отзове еврокомисаря Георгиева / БГНЕС

На този етап правителството не би мислило за отзоваването на еврокомисаря по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и действията при кризи Кристалина Георгиева. Това посочи в отговор на въпрос пред български журналисти в Брюксел премиерът Пламен Орешарски след края на заседанието на Европейския съвет.

Премиерът отговори на този въпрос, породен от декларацията по-рано днес от трибуната на Народното събрание, в която председателят на "Атака" Волен Сидеров настоя правителството незабавно да предложи на председателя на Европейската комисия да отзове Георгиева. "Атака" декларира, че еврокомисарят "по неадекватен и вреден за България начин" е предложила бежанците да бъдат настанявани и интегрирани у нас, както и че те щели да спомогнат за решаването на демографския проблем в страната, отбелязва БТА.

Орешарски заяви, че "Атака" е в опозиция в Народното събрание. Имам добри работни контакти с госпожа Георгиева и мога да кажа, че това, което съм консултирал с нея или съм искал като информация и съвет, не ми е отказвала, поясни той.

Премиерът изрази удовлетворение от обсъждането на въпроса за европейската политика по въпросите на миграцията по време на заседанието на Европейския съвет. Той отбеляза, че държавните и правителствените ръководители от ЕС са приели неговото предложение и настояване работната група, заета с въпросите на миграцията, да се насочи не само към Средиземноморието, а и към югоизточните граници на ЕС, които обхващат основно България и Гърция и където в последните два месеца има сериозен миграционен натикс.

Макар общият миграционен натиск над България да е относително малък, нашите аргументи са сериозно да се вземе под внимание необходимостта от по-цялостен подход, поясни премиерът. Нашият проблем е част от общите европейски проблеми, добави той. Орешарски уточни, че работната група се очаква да посочи формите на солидарност в ЕС към страните, които поемат натиска от миграционните потоци.

Седем хиляди души (имигранти) за нас като неподготвена страна са доста, но фона на данните за други страни всякакви преекспонирания от наша гледна точка не биха били убедителни пред нашите партньори. Можем да разчитаме на солидарност, но да не прибързваме да говорим за конкретни суми и направления, заяви Орешарски. Предстоят ни много сериозни предизвикателства, вероятно част от тези бежанци ще останат у нас дълго, ще имат нужда от подпомагане, ще разчитаме на солидарността на Европа, посочи премиерът.