Сдружение „Самаряни" получи четвърта номинация за тазгодишния конкурс „Добрия самарянин". Тя е направена от социалния работник Румен Христов. В писмо до сдружението той предлага за отличието семейството, което му е помогнало с работа по време на следването му.
„От ранна детска възраст до пълнолетието си израснах в дом за деца, лишени от родителска грижа. На мнение съм, че за да решиш един проблем, то ти трябва да го познаваш изключително добре, ако може от най-вътрешната му страна.
Тази моя осъзната философия ме подтикна да тръгна за Стара Загора и да запиша „социални дейности" в Тракийския университет. Излизайки от институцията, обаче, да се справя сам с напълно новата ситуация изглеждаше невъзможно. За да изпълня желанието си и да стана социален работник, освен да уча, трябваше и да работя, за да се издържам.
Тогава, преди 7 години, срещнах леля Мария. Тя е от онези хора, които намират смисъл в това да помагат на другите. На мен ми помогна. Правила го е преди това. Прави го и днес. Освен това, тя е успяла да предаде тази своя отдаденост към другите и на своите деца.
Тогава, преди 7 години, чу моята история и ме изпрати при Аничка и Николай - нейните син и снаха, които каза, че биха могли да ми помогнат с намирането на работа. Подходих със страх и недоверие, но отидох в тяхното заведение за хранене, което поддържаха като семеен бизнес. Беше дъждовно. Почерпиха ме чай...
Започнах работа там. Помагах в кухнята. Научих много. Работих в продължение на цялото си студентство. Беше възможно, защото Аничка и Николай се съобразяваха напълно с ангажиментите ми в университета.
Отидох при тях, за да ми помогнат да намеря начин да се прехранвам, а открих нещо много повече. Намерих приятели, близки, семейство. Хора, които ме научиха много - да работя, да намирам решения за предизвикателствата, които живота ми поднасяше.
Поддържаме връзка и досега. Те са невероятни. Те за мен са добрите самаряни, които ми помогнаха тогава, когато имах най-голяма нужда от това.
Лельо Мария, чичо Стойчо, Аничка, Николай, Благодаря ви!", пише в писмото си Румен Христов.
От сдружение „Самаряни" припомнят, че номинации за конкурса „Добрият самарянин 2013" се приемат още 12 дни. Победителят ще стане ясен в средата на декември.