Бързите кредити до 400 лева влизат в Закона за потребителския кредит
Бързите кредити до 400 лева влизат в Закона за потребителския кредит / снимка: БГНЕС
Бързите кредити до 400 лева влизат в Закона за потребителския кредит
67450
Бързите кредити до 400 лева влизат в Закона за потребителския кредит
  • Бързите кредити до 400 лева влизат в Закона за потребителския кредит

Бързите кредити до 400 лева ще влязат в Закона за потребителския кредит, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева. На въпрос на Дарик дали подкрепя въвеждането на таван на лихвите по бързите заеми, Бобева отговори, че "в банковите среди това не е пазарна мярка". От своя страна от бранша предложиха да се регулират наказателните лихви и такси, което създава по-големият проблем за потребителите.

Нито браншът, нито кредитните експерти подкрепят идеята за въвеждане на таван на лихвите по бързите кредити, защото това е непазарна мярка. Същото е становището и на вицепремиера Даниела Бобева. „Защото тези, които предоставят кредити, са достатъчно гъвкави и такива мерки рядко дават значителен краен ефект. По-скоро трябва да се работи върху засилване на защитата на потребителите и това те да бъдат по-равнопоставени във взаимоотношенията си", каза тя.

Според Бобева, ако кредитите до 400 лева влязат в обхвата на Закона за потребителския кредит, всеки клиент ще получава стандартизирания формуляр по европейската директива за потребителските кредити. Освен това според нея има дефицит на контрол в тази област, а това трябва да се промени и да се предприемат мерки в тази посока. Бобева допълни, че ще се предприемат стъпки за опростяване на стандартизирания договор, за да бъде по-ясен за потребителите.

От своя страна Ина Илиева от едно от водещите небанкови дружества у нас предложи още една мярка - да са регулирани таксите. „Тоест ако говорим за наказателните такси и за лихвите за забава, както и за друг вид неустойки и разходи за събиране, според нас е необходима и би следвало да се приеме промяна точно за този тип разходи, тоест да се приеме някакъв максимален размер, ако примерно тези разходи по кредитите предизвикват най-голям риск за потребителя", обясни тя.

Илиева допълни, че по-високите лихви върху кредитите, които небанковите дружества предлагат, се дължат на по-високия риск.