ЕК предлага роумингът в рамките на ЕС да стане безплатен
ЕК предлага роумингът в рамките на ЕС да стане безплатен / снимка: sxc.hu
ЕК предлага роумингът в рамките на ЕС да стане безплатен
66416
ЕК предлага роумингът в рамките на ЕС да стане безплатен
  • ЕК предлага роумингът в рамките на ЕС да стане безплатен

Европейската комисия предлага роумингът в рамките на Европейския съюз да стане безплатен. Това би могло да стане от следващото лято за гласовите услуги, а за мобилния интернет - от 2016 година. Предложението е част от пакет законодателни промени, свързани с пазара на телекомуникационни услуги. Той предвижда създаване на единен пазар и по-лесен достъп до него на мобилни оператори.

Описваните като най-големи промени в сектора от 26 години насам предвиждат забрана мобилните оператори да таксуват входящи разговори, т.е. роуминга, а от 2016 година да не се плаща допълнително и за ползването на интернет в чужбина.

Относно начина, по който това може да стане Райън Хийт, говорител на Европейската комисия обясни: „Единият вариант е операторът да ви предложи план, покриващ всички европейски страни. Така ще плащате една и съща цена за минута, независимо къде се намирате. Ако не направят това, вие - като потребител - имате и друг вариант да избегнете плащането на роуминг. Тогава всеки път, когато се намирате в друга страна от Европейския съюз ще можете да избирате местен оператор, ако не ви харесва цената, предлагана от вашия оператор.  Това ще става по същия начин, по който днес избирате уай-фай. Освен това ще забраним таксуването на входящи разговори”.

Предвижда се да се промени и начинът на таксуване на международните разговори от стационарни телефони. Комисията смята, че в рамките на Европейския съюз не трябва да съществуват международни разговори. Това означава, че за минута разговор между София и Брюксел например, телекомът няма да може да взима повече отколкото за минута разговор между София и Пловдив, например.

Сега пазарът на телекомуникационни услуги в Европейския съюз всъщност представлява 28 отделни пазара. Промените, част от които е и предложението за роуминга, предвиждат всеки оператор, регистриран в една държава, да може да работи и в друга без да е необходимо да му се издават разрешения и там.

Според Европейската комисия след като бъдат приети от всички 28 държави, новите правила ще позволят на телекомите да се развиват по-добре и да бъдат защитени както потребителите, така и те.

Има идея договорите за телекомуникационни услуги да бъдат с продължителност най-много 12 месеца. Ще бъде възможно и клиент да прекрати предсрочно договора си, ако скоростта на интернета, който получава, е по-малка от обещаната.