И през 2020 г. България ще остане най-бедната страна в ЕС
И през 2020 г. България ще остане най-бедната страна в ЕС / снимки: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
И през 2020 г. България ще остане най-бедната страна в Европейския съюз
66351
И през 2020 г. България ще остане най-бедната страна в Европейския съюз
  • И през 2020 г. България ще остане най-бедната страна в Европейския съюз

И през 2020 г. България ще остане най-бедната страна в Европейския съюз. Това заяви зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков. Управляващи, синдикати, работодатели и неправителствени организации обсъдиха на форум проекта на споразумение между страната ни и Брюксел за оперативните програми за периода от 2014 до 2020 г.

От своя страна ресорният вицепремиер Зинаида Златанова обясни, че в момента парите от еврофондовете не може да бъдат използвани за настаняване на бежанците. По думите й, ако има време, в следващия програмен период на ниво Брюксел трябва да бъде оставена възможност при извънредна ситуация страните - членки да могат да заделят средства за решаването на подобни казуси.

Бизнесът сигнализира за проблеми с малките авансови плащания и несигурността за размера на средствата, които се получават след изпълнението на проект по европейските програми.

От своя страна синдикатите обърнаха внимание на необходимостта от стимулирането на науката.

И през 2020 г България ще остане найбедната страна в ЕС
netinfo

„Ще се сравняваме поради сходство с първите букви с Бермуда - много голяма държава от 67 000 души население, имат един колеж. Ние сме 7 милиона, имаме 54 института и селски факултета, плюс БАН. Заявките в Женева, където е Международното патентно бюро българските за 2012 г. са 5. Държавата Бермуда има 37 заявки", заяви Константин Тренчев от КТ Подкрепа.

За противоречие между целите - намаляване на парниковите емисии от производствата и откриването на работни места в сектори с висока добавена стойност предупреди от своя страна Димитър Бранков от стопанската камара.

„Към 2020 г. България ще се доближи не много плътно до 55% средно равнище на брутен вътрешен продукт по паритет на покупателна способност на глава от населението спрямо 100% ЕС. Това простичко нищо друго не означава, освен че през 2020 г. отново ще бъдем последни в своето икономическо и социално развитие", допълни Бранков.

Бизнесът се противопостави срещу възможността за преместване на пари от една в друга ос по вече договорени оперативни програми. В същото време вицепремиерът Зинаида Златанова обясни, че на ниво Брюксел трябва да се обсъди именно тази възможност и за непредвидени ситуации - каквато сега е бежанската вълна.

„Системата на управление и правилата, регламентите за европейските структурни кохезионни фондовене ни позволяват да инвестираме средства по оперативните програми, с които ние разполагаме тук, на българска почва в мероприятия, които са насочени към бежанци. Знаете, че този фонд е централен в Брюксел и е почти изчерпан, но това, което можем да направим за следващия програмен период е възможно от структурните и инвестиционните фондове на ЕС да бъде възможно да бъде заделяна някаква сума при такива ситуации", допълни правосъдният министър.

Златанова обясни още, че засега няма да се създава агенция за управление на еврофондовете, защото заради честата смяна на правителствата тази година е изгубено време за създаването на подобна структура.