Грамада от въпроси
Грамада от въпроси / netinfo

Няма кой да вземе решение за Грамадата пред Община Варна, стана ясно след опит на Дарик да потърси мнението по въпроса от най-близките приятели на пламналия през февруари Пламен Горанов. Едноименната фондация все още не е регистрирана и не се знае дали някога ще стане факт. По думите на един от учредителите й, документите са внесени в съда, но съдията, която трябва да я впише в регистрите, е в отпуска до 15 август. Най-ранният възможен срок за официалното създаване на фондацията е краят на август.

Съдебното отлагане обаче не е единствената причина да се бави регистрацията на организацията с идеална цел. Оказва се, че проблеми има и сред нейните учредители, които на този етап не могат да изгладят противоречията помежду си. Сред петимата членове на проектоуправителния съвет няма избран председател и няма изгледи скоро да бъде посочен такъв. Вече има дори отдръпнали се от идеята да бъде създадено подобно сдружение.

Писмо от бащата ускорява дискусията

Въпросът за това дали да бъде преместена Грамадата и къде да стане това предстои да бъде решен, най-вече заради настояването на бащата на Пламен Горанов. Миналата седмица  в Общината е пристигнало писмо от него, адресирано до кмета Иван Портних.
От кметския пресцентър не пожелаха да предоставят текста, но потвърдиха за желанието на единствения роднина на Пламен Горанов Грамадата пред общината да бъде премахната.

Какви са мотивите на Любчо Горанов все още не е ясно. Ясно е обаче едно. Че след като Горанов старши категорично е заявил мнението си по този начин, евентуална дискусия по темата няма как да бъде отлагана.

Друг е въпросът доколко мнението на бащата ще бъде взето под внимание, особено от приятелите на Пламен. В сайта на фондацията те са написали като част от биографията му следното: „Пламен нямаше братя и сестри; майка му почина през 2006 г., а с баща си той не поддържаше отношения. Неговото семейство бяхме приятелите му. Находчив фотограф, запален рибар, смел планинар, верен и безкористен приятел, истински човек – такъв ще го запомни всеки от нас.”

Позицията на фондация "Пламен Горанов"

Новоизбраният кмет на Варна Иван Портних още в предизборната си кампания заяви, че въпросът с Грамадата ще бъде решаван най-вече с фондация „Пламен Горанов”, което очевидно на този етап е невъзможно.

Въпреки че фондацията все още не съществува „на хартия”, приятелите на Пламен имат мнение по въпроса с Грамадата, макар и различни. Пред Дарик част от тях заявиха позицията си. Един от тях смята, че мястото на Грамадата не е от значение и че най-важното е да я има, било то и на няколко метра от лобното място на момчето, което се самозапали на 20 февруари. „Грамадата по-скоро е начин на изразяване”, казва друг. Трети пък категорично отхвърля идеята за преместване, дори е готов на гражданско неподчинение. Според част от приятелите на Пламен, дори Грамадата да бъде премахната, нови камъни ще бъдат натрупани на същото място.

Употреба или забрава

Недомислията между приятелите на Пламен имат и съвсем основателна причина. Много от близките на Пламен Горанов са шокирани от това, че всякакви хора употребяват името му за свои собствени цели. Един от тях е Мишо Шамара, който не пропуска сгоден случай да „развее знамето на Пламен” или пък да се появи с тениска с неговия лик. Има и доста политици, които не се свенят да упражняват словесните си умения, спрягайки самозапалването във Варна.

Още след смъртта на Пламен на 3 март, реакцията на обществото бе в различни посоки. От героизиране до пълно отричане. Пет месеца по-късно отново сме на двата полюса – някои употребяват Пламен Горанов за своите собствени цели, други предпочитат да забравят.

Разследването

Междувременно стана ясно, че докладът за разследването на смъртта на Пламен Горанов се намира във Върховната касационна прокуратура. Официална информация за последните минути преди Пламен да се самозапали все още не е изнесена. Неизвестните и въпросите около драмата от онази февруарска сутрин продължават да остават без отговор.

По информация на Дарик няколко от приятелите на Пламен Горанов са гледали видеозаписите от сутринта на 20 февруари, но никой от тях не иска да разкаже какво са запечатали двете камери пред сградата на общината. Пак в сайта на фондацията е написано: „Анонимни снимки на очевидци показват как около горящото му тяло са се суетили няколко минувачи и общински служители, но никой не се е намесил, за да му помогне и да загаси огъня.”

Свое собствено разследване на обстоятелствата около смъртта на Пламен Горанов направи журналистът Спас Спасов от „Дневник”. То обаче не отговори на основните въпроси, а създаде нови.

Какво да се случи с Грамадата?

Докато чакаме резултатите от разследването, трябва да бъде решено какво ще се случи с Грамадата пред Общината. Тя няма как да бъде унищожена, това е ясно. Защото тя е не просто в памет на Пламен, а е символ на драматичната промяна, на саможертвата. Тя е още и напомняне за всеки следващ управник, че името му може да бъде затрупано с камъни.

Една от най-приемливите като че ли идеи е Грамадата да бъде преместена в градинката пред Археологическия музей, а на мястото, на което е в момента, да бъде поставена паметна плоча. Каквото и да бъде решено обаче, то трябва да бъде предварително обсъдено с приятелите на Пламен, роднините му, както и трябва да се чуе мнението и на обществеността. Дали като фондация или просто като негови приятели, близките на Пламен трябва да се включат в обсъждането. Защото идеята за Грамадата дойде именно от тях, а с нея успяха да запалят пламъче в сърцата и умовете на хиляди българи.

Точно поради тази причина не бива да остават безразлични.