Когато нищо друго не помага, единственият демократичен изход са изборите
Когато нищо друго не помага, единственият демократичен изход са изборите / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова

Президентът Росен Плевнелиев ще стартира дебати в президентството за полезните стъпки, които могат да доведат демокрацията до по-добро. „Не мога да приема една част от обществото да протестира, а друга да се прави, че не ги вижда. Не мога да приема да се работи за национално разделение", каза президентът в изявление във връзка с актуалната ситуация в страната и продължаващото гражданско недоволство.

„Новината за политиците е, че България вече има своето активно гражданско общество, което настоява за справедливост и истинска, а не, както гражданите я наричат, фасадна демокрация. Ще стартирам дебати в Президентството за тези полезни стъпки, които могат да променят българската демокрация към по-добро. За тяхната реализация ще бъдат необходими политическа воля и граждански контрол", заяви държавният глава.

„Знам, че на страната е нужна стабилност, нужна е на икономиката, нужна е на институциите - само в обстановка на стабилност ние можем да се развиваме. Затова нека всеки един от българските политици да си отговори на въпроса как той работи за стабилност - като задълбочава проблемите, като решава проблемите или като ги чака да заглъхнат от само себе си", изтъкна още Плевнелиев.

„В тежката ситуация от февруари, на най-масови протести от 15 години насам, всички се съгласиха, че има един възможен изход - избори. Не приемам фалшивата теза, че тези, които се позовават на този най-демократичен инструмент, нарушават Конституцията. Да, промени в Изборния закон са необходими, трябва да се направят само най-наложителните и безспорните. Едва ли българското общество се намира в това стабилно състояние, което да позволи дълга изследователска дейност, научен подход и изработване на изцяло нов Изборен кодекс, което да отнеме години", заяви президентът.„По българските улици и площади и през февруари, и сега се скандира „мафия" и аз питам - как управляващите, а и опозицията, разчитат това послание и какво конкретно предлагат в отговор на гражданите. Призовавам парламентарните сили и правителството да предприемат действия, които по недвусмислен начин да покажат, че политиците имат волята държавата да скъса безвъзвратно със съмненията за задкулисни зависимости", акцентира Плевнелиев.

„Кредитът на доверие на гражданите се изчерпва. Аз наистина съм пристрастен и докато съм президент ще бъда пристрастен за повече демокрация, за повече граждански контрол, за справедливост, за правова държава. Не вярвам, че в тежката ситуация, в която се намира една нация, тя трябва да чака някой друг да я спасява. Заедно ще намерим верния път и сами ще изстрадаме и построим своята европейска демокрация", призова той.

„Никой не може да ме убеди, че изборите са нещо лошо, че този най-демократичен инструмент на правовата държава може да бъде „вреден". Това е единственият способ за разрешаване на нерешими конфликти, за развързване и на най-сложния възел. Когато нищо друго не помага, когато няма дори и опити за постигане на съгласие, тогава единственият демократичен изход са изборите. Да плашим хората с избори означава да кажем, че правовата държава може да бъде опасна, че демокрацията не е добра форма на организация на обществените отношения. Аз не вярвам в това и затова и не вярвам, че изборите могат да навредят на държавата, на нейните граждани", категоричен беше президентът.

„Аз съм загрижен и обезпокоен за България. Очаквам да видя по какъв начин партиите ще се противопоставят на всичко и всеки, който отклонява България от нейния европейски път и постигната финансова и етнорелигиозна стабилност, с които толкова много се гордеем, но които са толкова крехки и чупливи днес", допълни той.

„Протестите днес са мирни. Това показва зрелостта на обществото - да можеш да поставиш въпросите и претенциите си така, че дори и начинът, по който го правиш, да показва към какво се стремиш и какви ценности изповядваш", коментира Плевнелиев и допълни:

„Направени бяха опити да се противопоставят българските граждани - едните бедни, а другите по-богати, със заявка за класова борба между тях, едните били от София, а в страната е друго и т.н. Неведнъж сме били свидетели на опити за противопоставяне на българските граждани, за разделяне на българското общество. Винаги те са се обръщали срещу тези, които са ги предизвиквали. Най-притеснителното е, че изкуствено се провокира дори етническо противопоставяне. Това е не просто опасно и деструктивно, а е игра с огъня, последиците от която могат да бъдат катастрофални за страната ни. На нищо ли не се научихме от новата история на съседите ни? На всички подобни опити за разделение аз се противопоставям най-категорично!"

В края на юни държавният глава коментира, че „България може да се гордее с толкова демократичен, симпатичен протест". Веднага след като парламентът избра Делян Пеевски да оглави ДАНС, държавният глава заяви, че сваля доверието си от кабинета. Плевнелиев определи избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС като „своеобразен рекорд в годините на прехода, рекорд на политика на задкулисие".

Протестните митинги и шествия в страната започнаха на 14 юни след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС, отменен по-късно от Народното събрание. Въпреки отмяната на решението обаче, гражданското недоволство не стихна. Към този гняв се добавиха поредица изказвания и действия от страна на властта. Освен това бунтове предизвика и назначението на Росен Малинов за нов областен управител на София, тъй като се оказа, че той е сътрудничил на Шесто управление на Държавна сигурност.

Цялото изказване на президента Росен Плевнелиев слушайте на RadioDariknews.bg.