Учещ в САЩ българин и неговият американски съпруг са първата хомосексуална двойка в страната, която ще получи одобрение относно тяхното искане за издаване на зелена карта, след като Върховният съд на САЩ взе ключово важно решение за еднополовите бракове, предаде Асошиейтед прес, като цитира техните адвокати.
Траян Попов, който има студентска виза за престой в САЩ, няма да може да работи или да посещава семейството си в България поне за още 6 месеца, докато зелената му карта бъде издадена. А бракът му с Джулиан Марш, сключен в Ню Йорк, все още не се признава за валиден във Флорида, където живее двойката, посочва БТА. "Невероятно е какво въздействие има всичко това върху нас", заяви за АП Марш. "Тук във Флорида властите ни карат да се чувстваме все повече като хора втора категория. Те не ни искат тук", допълва той.
Два дни след като Върховният съд отмени разпоредба на федерален закон, който лишава от федерални облаги женените хомосексуални двойки и формулировката на закона, че бракът е само между мъж и жена, Попов и Марш получиха известие в петък следобед, че тяхното искане за зелена карта е одобрено от имиграционните служби и от службите по гражданското състояние. Министерството на вътрешната сигурност днес не можа да потвърди информацията, че става дума за първия подобен случай.
Но адвокатът на двойката Лави Солоуей подчерта, че организацията за която работи, е изготвила около 100 искания за издаване на зелена карта за еднополови двойки от 2010 г. досега и очаква в идните дни още искания да бъдат одобрени от американските власти.
Решението на Върховния съд е в сила за еднополовите семейни двойки, които живеят в 13-те щата, разрешаващи еднополови бракове, но за двойки като Попов и Марш, които са пътували до друг щат, за да се оженят, това решение има горчив привкус.
"Искаме бракът ни да бъде признат дори в щата, в който не е бил сключен", казва Попов. Гласоподавателите на Флорида одобриха конституционна поправка през 2008 г., забраняваща еднополовите бракове. Допитване показа, че ако въпросът отново се подложи на гласуване, то 60 процента ще подкрепят отмяната на забраната. Попов и Марш се запознали през 2011 г. на парти в дома на приятел и скоро започнали да излизат.
"Ние просто се харесахме и аз веднага разбрах, че това е мъжът, с който искам да живея", казва Марш. Шест месеца по-късно той помолил Попов да се премести да живее при него и през 2012 г. двойката се омъжила в Бруклин, в Ню Йорк. Попов сега подготвя магистратура за социални науки. Досега той имаше право да остане в САЩ само до края на обучението си и после трябваше да се върне у дома. След като Върховният съд нанесе удар на Закона за защита на брака, нещата се промениха.
"Исках да остана с него завинаги в страната, в която да изберем да живеем", казва Марш. Двойката дори започнала да планира къде да се премести да живее. Марш също има корени в Европа, а освен това има и канадско гражданство. Но двойката искала да остане във Флорида, в град Форт Лаудърдейл, където живее с двата си йоркски териера. Така че Попов и Марш се обърнали към организация на адвоката Лави Солоуей, който полага усилия, за да спре разделянето на хомосексуалните двойки и депортирането на един от брачните партньори в съответствие с досегашния вариант на Закона за защита на брака. Лави Солоуей признава, че когато е научил за удара, нанесен на закона от страна на Върховния съд и когато е разбрал, че Попов и Марш ще могат да останат заедно в САЩ, той започнал да плаче.
Попов пък твърди, че той и Марш чувстват, че правата им са били защитени подобаващо. Сега те искат да променят нещата и във Флорида.